Łukasz Koleśnik

Ratownictwo może wrócić do miasta?

Spółka Zachodnie Centrum Medyczne powalczy o kontrakt na ratownictwo medyczne? Fot. Mariusz Kapała Spółka Zachodnie Centrum Medyczne powalczy o kontrakt na ratownictwo medyczne?
Łukasz Koleśnik

Szpital w Krośnie Odrz. powoli się rozkręca. A co z ratownictwem medycznym? Jest szansa, że nawet ten oddział może powrócić.

Od czego zaczął się upadek poprzedniego krośnieńskiego szpitala? Nikt nie ma wątpliwości, że kluczowym etapem była strata kontraktu na ratownictwo medyczne na rzecz żarskiego pogotowia. Za to przede wszystkim obwiniano poprzednią spółkę, Grupę Nowy Szpital.

Teraz jednak poprzedni właściciele krośnieńskiej lecznicy mówią, że podczas przeprowadzania konkursu na ratownictwo medyczne Narodowy Fundusz Zdrowia dopuścił się nieprawidłowości.

Po 6 latach sądowej batalii prowadzonej przez Grupę Nowy Szpital, prezes NFZ uchylił decyzję dyrektora lubuskiego oddziału wojewódzkiego NFZ z 2011 r. w sprawie konkursu na obsługę ratownictwa medycznego w rejonie Krosna Odrzańskiego - mówi rzecznik, GNS, Marta Pióro. - W wyniku nieprawidłowo przeprowadzonego wówczas postępowania konkursowego, Nowy Szpital Powiatu Krośnieńskiego został pozbawiony kontraktu na ratownictwo medyczne. Decyzja prezesa NFZ otwiera drogę do ubiegania się o rekompensatę za straty poniesione z powodu braku kontraktu.

Sprawa sięga 2011 roku. Wtedy właśnie przeprowadzany był konkurs.
- Wykazaliśmy, że przy ocenie oferty nieprawidłowo obliczono punkty za poszczególne kryteria postawione w konkursie, co spowodowało, że szpital w Krośnie Odrzańskim otrzymał mniej punktów niż firma konkurencyjna. Mimo złożonego odwołania, ówczesne kierownictwo lubu¬skiego NFZ nie uwzględniło naszej argumentacji - opowiada M. Pióro. - Gdyby liczba punktów została wyliczona prawidłowo, oferta Nowego Szpitala uzyskałaby wyższą liczbę punktów niż konkurencyjnego pogotowia. Oznacza to, że to Nowy Szpital powinien być wskazany jako podmiot, którego oferta została wybrana w konkursie na ratownictwo medyczne w rejonie krośnieńskim.

Rzeczniczka dodaje, że od początku Grupa Nowy Szpital stała na stanowisku, że konkurs z 2011 r. został przeprowadzony nieprawidłowo, a szpital w Krośnie Odrzańskim był dobrze przygotowany do realizowania zadań z zakresu ratownictwa medycznego.

Zapytaliśmy przedstawicieli Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Zielonej Górze o zaistniałą sytuację.

- Wypowiedzieliśmy umowę o udzielanie świadczeń z rodzaju opieki zdrowotnej w rodzaju ratownictwo medyczne z Pogotowiem Żarskim - informuje Joanna Branicka. - Przeprowadzone zostanie postępowanie w sprawie o zawarcie umowy na realizację świadczeń tego rodzaju w rejonie krośnieńskim. Zaproszone zostaną wszystkie podmioty medyczne uczestniczące w konkursie.
Czy jest szansa, że ratownictwo medyczne powróci do Krosna, tym razem pod banerem Zachodnie Centrum Medyczne?

- Nie wykluczamy takiego rozwiązania, jednak w tej chwili skupiamy się na uruchomieniu pozostałych oddziałów w szpitalach w Krośnie Odrz. i w Gubinie - mówi wicestarosta krośnieński Tomasz Kaczmarek.
W czwartek mają odbyć się kolejne rozmowy przedstawicieli starostwa powiatowego oraz NFZ w sprawie uruchomienia konkursów na oddział wewnętrzny oraz zakład opiekuńczo-leczniczy w Gubinie.

- Chcielibyśmy ruszyć z tymi oddziałami na początku czerwca - mówi T. Kaczmarek.

Łukasz Koleśnik

W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Opisuję wydarzenia z powiatu krośnieńskiego. Tematyka dowolna: od inwestycji, przez wywiady z ciekawymi ludźmi, po interwencje. Zdarza mi się też popełnić jakiś artykuł sportowy. Prowadzę też portal internetowy Krosno Odrzańskie Nasze Miasto oraz powiązanego z nim Facebooka, gdzie również znajdziecie materiały z krośnieńskiego regionu, mnóstwo galerii zdjęciowych i wiele innych. Prywatnie interesuję się sportem, głównie piłką nożną i koszykówką. Jestem zapalonym kibicem Borussii Dortmund. Biegam, dla zdrowia. Lubię kino, książkę, gry komputerowe. Nie mogę się rozstać z muzyką, więc pewnie mnie spotkasz ze słuchawkami na uszach. Studiowałem dziennikarstwo we Wrocławiu. O dziwo, pracuję jako dziennikarz.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetalubuska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.