Alicja Kucharska

Ratowników WOPR jest coraz mniej

- O bezpieczeństwo wypoczywających na plaży policyjnej dba dwóch ratowników na daw. Lumelu trzech - mówi M. Nawojczyk Fot. Alicja Kucharska - O bezpieczeństwo wypoczywających na plaży policyjnej dba dwóch ratowników na daw. Lumelu trzech - mówi M. Nawojczyk
Alicja Kucharska

Są plany na rozwój bazy ratownictwa wodnego w Niesulicach, jednak by je zrealizować, nie-zbędna jest współpraca. Nadal można zapisać się na kurs i zdobyć uprawnienia ratownika WOPR.

Coraz mniej osób zapisuje się na kursy pozwalające zdobyć uprawnienia ratowników WOPR, a coraz mniej ratowników szuka pracy w Polsce. Konkurencji można upatrywać w rosnącej popularności komputera, Internetu, ale też lepiej płatnej pracy w zawodzie poza granicami kraju.

Znanym i cieszącym się dobrą opinią WOPR Świebodzin, rokrocznie gromadził na obozach letnich kilkudziesięciu potencjalnych adeptów ratownictwa wodnego. Z roku na rok liczba jest mniejsza, choć obóz zlokalizowany przy O.W. Policji w Niesulicach nad jeziorem Niesłysz nieustannie promuje ratownictwo wodne. - Trudniej jest o osoby, które chcą się szkolić, ale i o samych ratowników, którzy szukaliby pracy w Polsce choć należy przyznać, że proponuje się coraz wyższe stawki, a więc jest to dodatkowa zachęta – mówi nam Maciej Nawojczyk z WOPR Świebodzin.

Od 2012 roku zgodnie z wymogami MSW pracować może tylko ratownik wodny, a nie - jak to było wcześniej - młodszy ratownik czy ratownik WOPR pod okiem osoby wyższej stopniem. Wszystkie uprawnienia można zdobyć podczas obozu w Niesulicach. By rozpocząć kurs ratownika młodszego trzeba mieć ukończone 14 lat, przy ratowniku WOPR 16, a chcąc zdobyć uprawnienia ratownika zawodowego niezbędne jest osiągnięcie pełnoletniości. - Nadal można się zapisywać na kursy. Będziemy jest prowadzili do końca sezonu. Zaletą robienia kursów u nas jest to, że pracuje tu wielu ratowników, więc można się sporo nauczyć - wyjaśnia M. Nawojczyk.

Należy podkreślić, że plaże gminne w Niesulicach to nieliczne na terenie powiatu, które są strzeżone przez ratowników - choć akwenów wodnych nam nie brakuje. Poza plażą w Wilkowie, gdzie na czas wakacji stacjonują ratownicy świebodzińskiej pływalni, trudno szukać innych, gdzie o bezpieczeństwo wypoczywających dbają WOPR-owcy. W zasadzie tylko Niesłysz ma strzeżone kąpieliska. - Choć prowadzimy rozmowy z włodarzami gmin, to niechętnie garną się do tego, by na czas wakacji zapewnić strzeżone przez ratowników kąpieliska. Wyjątkiem jest tu gmina Skąpe - mówi Waldemar Antoniewicz, prezes świebodzińskiego oddziału WOPR.

Chcielibyśmy stworzyć w Niesulicach bazę ratownictwa wodnego, tj. Centrum Ratunkowe Województwa

Mimo wszystko, w planach jest rozszerzenie działalności oddziału. - Chcielibyśmy stworzyć w Niesulicach bazę ratownictwa wodnego, tj. Centrum Ratunkowe Województwa, gdzie mogliby stacjonować przedstawiciele rożnych służb: WOPR-u, Ochotniczej Straży Pożarnej, policji czy ratownicy medyczni. Chcąc powołać taki podmiot niezbędna jest jednak współpraca. Skrawek ziemi, na którym obecnie mamy rozbity obóz mamy zapewniony do 2017 roku. Nie wiadomo jak potoczy się to dalej - dodaje Waldemar Antoniewicz.

Zmienna lipcowa aura nie wystarczyła urlopowiczów do wypoczynku nad wodą. Przed zapowiadaną falą upałów ratownicy przypominają o najważniejszych kwestiach bezpieczeństwa. - Pamiętajmy o bezpiecznym opalaniu się, o kremach ochronnych, odzieży. Pijmy dużo płynów, do których nie zalicza się złudnie nawadniający alkohol. Ważne jest także stopniowe wchodzenie do wody, gdyż nagła zmiana temperatury może być przyczyną wstrząsu termicznego - przestrzegają WOPRowcy. Niestety, ale nadal częste jest picie alkoholu i kąpiele po spożyciu. Ratownicy pilnują również, by nie skakać z pomostu lub barierek. - Korzystajmy z kąpielisk strzeżonych przez ratowników - podsumowują.

Każdy, kto chciałby zdobyć uprawnienia ratownika młodszego, WOPR i ratownika wodnego może skontaktować się z przedstawicielami oddziału WOPR Świebodzin.

Autor: Alicja Kucharska

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.