Regularniej kontrolujcie słuch i wzrok

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Dorota Kowalewska, (olis)

Regularniej kontrolujcie słuch i wzrok

Dorota Kowalewska, (olis)

Wiek jest najbardziej powszechną przyczyną problemów ze słuchem i wzrokiem. Zwyczajnie, nasze mięśnie słabną. Nie tylko w nogach czy rękach, ale też odpowiedzialne za wzrok i słuch. Jak z tym żyć?

Z wiekiem często zwiększa się nadwrażliwość na dźwięki na wielu częstotliwościach. Ale to nie wszystko. Ponieważ nasze ciało to system naczyń połączonych, wpływa to na zwiększoną drażliwość, problemy w rozumieniu innych, problemy z komunikacją, rozdrażnienie, szybsze męczenie się, zapominanie, szumy uszne, a nawet demencja. Mało kto również powiąże depresję z pogorszeniem się słuchu.

Kiedy powinniśmy się wybrać się do laryngologa? Jak tylko zauważymy cokolwiek niepokojącego, nawet nie bardzo uciążliwego - jakiś szum w uszach, jakieś piski - to wszystko określamy mianem szumów (jedni pacjenci mówią, że im piszczy w uszach, inni, że im dzwoni...). Jeśli więc zauważymy, ,,usłyszymy” tego typu przeszkadzające nam w funkcjonowaniu dźwięki, albo nawet minimalne osłabienie słuchu, to wtedy wizyta u laryngologa jest konieczna.

Proces leczenia wygląda następująco: pacjent zostaje skierowany na badania specjalistyczne i szczegółowy wywiad medyczny. W zależności od diagnozy i po określeniu typu niedosłuchu, dobiera się najlepsze urządzenie lub podejmuje decyzję o zabiegu i rehabilitacji. Takie postępowanie zapobiega trwałej reorganizacji i osłabieniu struktur nerwowych odpowiedzialnych za
słuch. W przypadku głębokich niedosłuchów, tam gdzie inne metody leczenia nie przynoszą już korzyści, słuch skutecznie przywracają implanty - jedyna powszechnie stosowana na świecie elektroniczna proteza zmysłu. Słuch jest jedynym zmysłem, który dzisiaj w większości przypadków można przywrócić.

Wzork, podobnie jak słuch, z wiekiem się pogarsza. Najbardziej powszechną przyczyną utraty widzenia u osób po 50. roku życia jest AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej. To jedna z najczęściej występujących chorób siatkówki oka.
Wczesne stadium choroby może przebiegać bezobjawowo, a już na pewno powinny nas zaniepokoić mroczki czy błyski albo sytuacje, w których proste linie, na które patrzymy, wydają się załamywać.

Jak wykryć chorobę? Trzeba zacząć od kontrolnej wizyty u okulisty, który powinien nas skierować na badanie dna oka oraz OCT, którego celem jest analiza wszystkich warstw siatkówki pod kątem występowania choroby.
W Polsce już ponad milion osób ma zdiagnozowane AMD. U 80 proc. chorych we wczesnym stadium chorobę można zatrzymać, a u większości pacjentów uzyskać poprawę widzenia. Zapewni ją zabieg laserem 2RT.

Dorota Kowalewska, (olis)

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.