Rękoma i nogami przeciw indykom

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik

Rękoma i nogami przeciw indykom

Łukasz Koleśnik

Był już protest. W obronie mieszkańców miejscowości Granice w gminie Maszewo stanął wójt, ale ferma indycza wciąż może powstać.

Inwestor nie daje za wygraną. Nic dziwnego. Już od dłuższego czasu planował na własnej działce, w pobliżu małej miejscowości Granice, postawić fermę z indykami. Wydawało się, że wszystko prowadzi do realizacji inwestycji. Przedsiębiorca miał już pozwolenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz sanepidu.

- To nie pierwsza taka nasza inwestycja. Jesteśmy normalną rodziną, która prowadzi działalność m.in. w zakresie hodowli indyków. Kupiliśmy działkę i chcemy ją po prostu zagospodarować zgodnie z jej przeznaczeniem (działka należała wcześniej do agencji mienia rolnego. Została sprzedana. Według studium, jest przeznaczona na inwestycje) - zapewnia jeden z przedstawicieli inwestora.

Sprawa już miała się rozstrzygnąć. Wystarczyło pozwolenie z urzędu gminy. Wtedy wkroczyli mieszkańcy. - Nie chcemy tutaj fermy indyczej. Jesteśmy wsią ukierunkowaną na turystykę - mówił Aleksander Bobowski podczas spotkania z inwestorem, które odbyło się w świetlicy wiejskiej. Były sołtys Władysław Karabat wołał: - Brońmy się przed tą inwestycją rękami i nogami. Syn mieszka przy fermie w Białkowie i mówił, jakie to jest na co dzień dokuczliwe. Wójt Dariusz Jarociński, widząc sprzeciw mieszkańców, postanowił ich poprzeć.

Inwestor nie chciał się poddać i złożył drugi wniosek na wybudowanie fermy. Ten ponownie spotkał się z protestem. Sprawa trafiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego i tam mają zapaść ostateczne decyzje. - Czekamy na rozwój sytuacji. Na pewno nie dopuścimy, żeby ferma powstała w pobliżu naszych domów - zaznacza pani Małgorzata.
Wygląda na to, że w Granicach obecnie trwa cisza. Być może jest to cisza przed burzą. Nie po raz pierwszy na terenie powiatu krośnieńskiego inwestor natknął się na opór mieszkańców. Podobnie było w zeszłym roku w Dąbiu, gdzie ludzie również bronili się przed indykami. Tam po dość długich kłótniach i przepychankach udało się dojść do porozumienia.

Natomiast mieszkańcy Radnicy w gminie Krosno Odrzańskie obecnie walczą z fermą norek amerykańskich, która miałaby powstać na obrzeżach ich miejscowości. Tutaj burmistrz Marek Cebula też zaznaczał, że w pełni poprze mieszkańców, jeśli nie będą chcieli wybudowania tej inwestycji.

Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.