Remont domu - jak wybrać dobrego fachowca do robót wykończeniowych?

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Agata Każmierczak

Remont domu - jak wybrać dobrego fachowca do robót wykończeniowych?

Agata Każmierczak

Kiedy planujemy remont mieszkania lub w wybudowanym domu pozostało już tylko wykończenie wnętrza, musimy dokonać wyboru fachowców. Jak się okazuje, to nie lada frasunek, bo dobry robotnik jest dziś na wagę złota...

Prace wykończeniowe wymagają wielu godzin precyzyjnej pracy. Oczywiście możemy je wykonać sami, jeśli mamy czas i smykałkę do tego typu prac. Często jednak bywa tak, że nawet jeśli zaczynamy sami wykańczać wnętrze mieszkania, po pewnym czasie ciąg dalszy i tak zlecamy fachowcom. I wtedy pojawia się problem, bo stajemy przed wyborem firmy remontowej. Sen z powiek spędza nam metoda wyłonienia tej właściwej firmy wśród tylu ofert.

Jest kilka sposobów na znalezienie prawdziwych fachowców z branży remontowej. Każdy sposób może zakończyć się sukcesem, jeśli tylko będziemy ostrożni w podejmowaniu decyzji. A więc dobrej ekipy remontowej szukać możemy przez internet choć ta metoda, niestety, bywa zawodna. Często pozytywne komentarze korzystających z usług firmy, okazują się tylko pustymi słowami. Przecież opinię w sieci może napisać każdy, nawet właściciel firmy. Musimy być bardzo ostrożni, a przede wszystkim nie podejmować decyzji pochopnie.

Przeglądając oferty pamiętajmy, że właściciele firm nie zawsze podają prawdziwe informacje. Liczyć należy się także z tym, że robotnicy nazywani w sieci „fachowcami” mogą okazać się zwykłymi oszustami. Dlatego ostrożny – zawsze ubezpieczony.
Firmę wybieramy też z polecenia rodziny lub znajomych. Ten sposób poszukiwań jest bardziej praktyczny i wiarygodny niż poprzedni. Oczywiste jest, że bliscy znajomi nie polecą nam firmy, której wykonana praca to fuszerka. Ale uwaga! Ten sposób bywa zawodny, bowiem to, co wydaje się dla jednych ludzi wykonane bardzo dobrze może okazać się fuszerką w oczach innych. Mamy tę przewagę, że przed wyborem możemy odwiedzić znajomych i przekonać się na własne oczy, jak fachowiec wykonał swoją pracę. To najlepszy sposób.

Wybrać firmę możemy także z ogłoszeń zamieszczonych w mediach lokalnych: prasie, radiu czy w telewizji. Ten sposób wyboru może okazać się bardzo dobry. Ale jak zwykle warto dowiedzieć się najpierw o wybranej ekipie remontowej jak najwięcej, a tym bardziej nie zatrudniać nikogo w ciemno.

Kiedy w końcu trafimy na firmę remontową, spełniającą początkowo nasze oczekiwania i dojdzie do spotkania z jej właścicielem lub przedstawicielami, oprócz negocjacji ceny, przede wszystkim w pierwszym etapie powinniśmy zapytać o to, jak długo firma istnieje na rynku? Jakie i gdzie były przeprowadzone przez firmę dotychczasowe remonty? Jaki jest zakres umiejętności pracowników, ich specjalizacje, praktyka? Czy firma lub jej pracownicy uzyskali jakieś certyfikaty? Jakie jest wykształcenie pracowników oraz ich kwalifikacje?Czy firma ma referencje? Zapytajmy również o przybliżoną cenę wykonania dzieła. Często to ona decyduje o tym, czy zatrudnimy daną ekipę, czy nie.

Wybór dobrego fachowca nie jest rzeczą prostą. Łatwo pogubić się wśród tylu ofert. Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając danego specjalistę?

Agata Każmierczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.