Remont ulicy Bohaterów Westerplatte

Czytaj dalej
Czesław Wachnik

Remont ulicy Bohaterów Westerplatte

Czesław Wachnik

Będą zatoki po remoncie, taką decyzje podjął prezydent Kubicki.

Od 27 czerwca br. (wtorek) możemy się spodziewać najgorszego. Tego bowiem dnia pracownicy Kontraktu z Krosna Odrza-ńskiego rozpoczną remont, a raczej przebudowę ulicy Bohaterów Westerplatte. Wczoraj prezydent Janusz Kubicki i prezes firmy Kontrakt Karol Jankowski podpisali umowę o przebudowie ulicy.

W mieście szykują się naprawdę duże kłopoty
Obaj rozmówcy, a więc zarówno prezydent Kubicki jak też prezes Jankowski, nie ukrywali, że prace będą kłopotliwe dla mieszkańców Zielonej Góry i ich gości.
- Już rozpoczęliśmy roboty przygotowawcze, a w przyszłym tygodniu rozpoczniemy porządkowe. Natomiast od 27 czerwca zaplanowaliśmy roboty na samej ulicy. A to oznacza, że jej część będzie wyłączona z ruchu - tłumaczył prezes Jankowski.
Pytany o szczegóły dodał, że na razie nie przewiduje się wyłączenia całej ulicy z ruchu. Najpewniej wyłączona zostanie jej część, by na pozostałej części mogły jeździć pojazdy. Ale tylko należące do MZK i pewnie PKS oraz mieszkańców. Pozostali będą musieli szukać dróg alternatywnych.
- Ale lepiej byłoby, gdyby ograniczyli wjazd autem do miasta i przesiedli się do autobusów lub na rowery. Tym bardziej że już trwają prace przy budowie Trasy Aglomeracyjnej, a niebawem rozpoczną się przy dworcu - zapowiedział prezydent Kubicki.

Remontować trzeba, bo ulica się sypie
Prezydent przekonywał, że remont ulicy Bohaterów Westerplatte jest niezbędny, stan jej nawierzchni jest fatalny, a ostatni remont przeprowadzono ponad 30 lat temu.
A wróćmy do szczegółów. Przebudowie będzie podlegał odcinek od ronda przy dworcu PKP do skrzyżowania z ulicą Kupiecką. Zmodernizowane zostaną także skrzyżowania ulic: Kupieckiej z Bohaterów Westerplatte i Ułańska - Bohaterów Westerplatte. Na całej długości od ronda do Kupieckiej pojawi się ciąg pieszo - rowerowy, od ronda do placu Bohaterów po obu stronach ulicy, a dalej po jednej stronie, od strony centrum miasta.

Jednak będą zatoki autobusowe
I sprawa kontrowersyjna. Wcześniej prezydent Kubicki zapowiadał, że zatoczki autobusowe zostaną zlikwidowane, bo inni kierowcy i tak najczęściej nie przepuszczają autobusów MZK. Teraz jednak zmienił zdanie.
- Powstaną zatoczki autobusowe, także z tą perspektywą, że w przyszłości staną się parkingami dla aut - zapowiedział prezydent. Zapewnił też, że przy ulicy powstaną miejsca parkingowe, i będzie ich nie mniej niż obecnie. Dodajmy jeszcze, że remontowany odcinek Bohaterów Westerplatte dostanie nową nawierzchnię asfaltową oraz nowe chodniki z polbruku. Pojawią się też nowe lampy i kanalizacja deszczowa. Ulica ma mieć charakter reprezentacyjny.

Przypomnijmy, że miasto aż trzykrotnie ogłaszało przetarg na remont tej ulicy. I trzykrotnie zgłaszał się tylko Kontrakt. Co więcej firma ta żądała dużo więcej niż przewidywało miasto, a więc 8,45 mln zł. Ostatecznie stanęło na sumie 11,88 mln zł, a prezydent Kubicki postanowił brakujące około 3,5 mln zł znaleźć w budżecie.
- Przesuniemy z innych zadań - zapowiedział. Na wspomnianą inwestycję miasto dostało też 3 mln zł z tzw. schety¬nówki. A więc budżet miasta będzie musiał wyłożyć niespełna 9 mln zł. Roboty mają potrwać do końca listopada, a najdalej do połowy grudnia. Powód jest prosty, miasto musi rozliczyć inwestycje do końca 2017 roku.

Korowód winobraniowy na al. Konstytucji 3 Maja
A co z korowodem winobraniowym? W tym roku nie odbędzie się na ul. Bohaterów Westerplatte. przejdzie on aleją Konstytucji 3 Maja. To oznacza dodatkowe utrudnienia.

Czesław Wachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.