Leszek Kalinowski

Remont zielonogórskiego dworca potrwa dłużej

Magdalena Grab z synem Fabianem na stacji PKP Zielona Góra. Fot. Mariusz Kapała Magdalena Grab z synem Fabianem na stacji PKP Zielona Góra.
Leszek Kalinowski

PKP zdecydowała się zmodernizować więcej peronów, dlatego zakończenie inwestycji będzie w listopadzie. Ale to nie koniec robót.

Remont peronów i całego otoczeni dworca miał się zakończyć na wakacje, ale jakoś nie widać, by roboty zbliżały się do końca - mówi Mieczysław Waśkow, który często podróżuje do Wrocławia. - Peron trzeci jest już zrobiony, ale przydałoby się porządne zadaszenie I lepsze oznaczenia, bo podróżni nie bardzo wiedzą, gdzie się udać po wyjściu z pociągu.

Urszula Janicka też przygląda się pracom modernizacyjnym. Interesują ją przede wszystkim zmiany, ułatwiające poruszanie się po peronach osobom niepełnosprawnym.

- Ciekawa jestem, co w tej chwili jest wykonywanie i kiedy możemy się spodziewać tutaj zamontowania windy? - pyta zielonogórzanka.

Bohdan Ząbek z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wyjaśnia, że ze względu na rozszerzenie zakresu prac o roboty uzupełniające (związane m.in. z przebudową torów nr 52 i 4) termin zakończenia przebudowy stacji został przedłużony do listopada 2016 r. Łączny koszt inwestycji wynosi ok. 24 mln zł.

Na stacji w Zielonej Górze przebudowano już tory numer 1, 6, 8 i 52. Wymienione zostały podkłady, szyny i rozjazdy. Trwają prace przy przebudowie toru nr 4.

Od kilku miesięcy pasażerowie korzystają z nowych peronów nr 1A i 2, a w maju został oddany po przebudowie peron 3. Trwa przebudowa peronu numer 1.

- Perony otrzymały nową nawierzchnię z kostki betonowej, nowe krawędzie i nowe płyty peronowe z zaznaczonym pasem bezpieczeństwa (o fakturze wyczuwalnej dla osób niewidomych) - mówi B. Ząbek. - Z peronów 2 i 3 zdemontowano wcześniej konstrukcje starych wiat, w ich miejsce zamontowano nowe typu Merkury (w przyszłości wszystkie perony wraz z dojściem będą zadaszone). Perony zostaną wyposażone w nowoczesny system dynamicznej informacji, która umożliwia bieżące informowanie podróżnych o pociągach na trasie. Zostanie ona zamontowany w ostatniej fazie przebudowy peronów.

Magdalena Grab z synem Fabianem na stacji PKP Zielona Góra.
Mariusz Kapała Modernizacja peronów i stacji PKP w Zielonej Górze.

A co z przejściem podziemnym? Obecnie są w nim skuwane ściany i posadzki. Prowadzone są prace przy budowie szybów dla wind.
- Przebudowany tunel będzie wyposażony w dwie windy szybowe, zapewniające osobom niepełnosprawnym, ale także podróżnym z ciężkim bagażem, rowerami czy wózkami z dziećmi, dostęp do peronów - podkreśla B. Ząbek. - Na czas przebudowy tunelu dostęp do peronu 2 prowadzi przejściem tymczasowym w poziomie torów, zabezpieczonym z obu stron labiryntem.

Na tych wszystkich pracach modernizacja się jednak nie zakończy. Dzięki porozumieniu miasta z PKP PLK zaplanowana jest dalsza przebudowa, obejmująca: przedłużenie tunelu do ulicy Towarowej, przychodni Aldemedu; przebudowę wiaduktu nad ul. Batorego oraz zadaszenie peronów i budowę pochylni. Do końca roku mają być załatwione wszystkie procedury i zezwolenia. Przedłużenie tunelu ma kosztować 6 mln zł (zapłacą kolejarze), zadaszenie peronów 4 mln zł (zapłaci miasto), a przebudowa wiaduktu 12 mln zł (koszty po połowie)

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.