Remonty ulic i podwórek pełną parą! Co się zmieni?

Czytaj dalej
Fot. Fot. Renata Zdanowicz
Alicja Kucharska

Remonty ulic i podwórek pełną parą! Co się zmieni?

Alicja Kucharska

W wielu miejscach gminy Świebodzin trwają remonty ulic i podwórek. Większość zakończy się do końca wakacji. Co się zmieni?

Rozstrzygnięto większość przetargów na inwestycje remontowe dotyczące ulic i podwórek. Zakończono już budowę ulicy Wschodniej - nowej wylotówki z miasta, która jest łącznikiem os. Słonecznego z drogą krajową. Jednocześnie prowadzonych jest kilka inwestycji.

Cieszę się, że remontuj ą nasze podwórko. W końcu nie będzie błota i kurzu.

Od ponad dwóch tygodni pracownicy widoczni są na ulicach Polnej i Moniuszki. Roboty uwzględniają odwodnienie oraz remont nawierzchni ulic. Powstaną też nowe chodniki, wzdłuż Polnej jednostronny wykonany z kostki betonowej, natomiast wzdłuż Moniuszki obustronne z kostki kamiennej i płyt granitowych. Przy Żymierskiego 23-29 mieszkańcy zyskają nowe podwórko. Teren zostanie utwardzony za pomocą kostki betonowej. Prace poprawiające wygląd podwórka wyceniono na około 243 tysiące złotych. Powinny zakończyć się do końca sierpnia. Przeprowadzenie remontu ulic to około 800 tysięcy. Termin realizacji inwestycji 15 listopada.

Podobne prace rozpoczęły się już w podwórku przy ulicy 3-go Maja. I tu termin realizacji wyznaczono na koniec sierpnia. Inwestycja pochłonie około 272 tysięcy złotych. W ramach inwestycji podwórko przy blokach 1-3 zostanie wyłożone kostką, pojawi się nowe oświetlenie oraz kosze na śmieci i ławki. Na remont cieszy się pani Danuta, mieszkanka jednego z bloków. - Już nie mogę doczekać się zakończenia prac. W końcu nie będzie błota po opadach, a przy upale kurzu - mówi.

mieszkanka ul. Ogrodowej w Świebodzinie
Fot. Renata Zdanowicz - Drogi przed blokiem są w okropnym stanie. Czekam na remont od dawna - mówi W. Popławska mieszkanka ul. Ogrodowej w Świebodzinie.

Co ważne, do 12 września ma zostać przeprowadzony remont wieży ratuszowej wart łącznie ponad 220 tysięcy. W pierwotnej wersji wieża miała być dostępna w następnym roku. -Po uzgodnieniach zdecydowaliśmy się wykonać tę inwestycję szybciej - wyjaśnił Krzysztof Tomalak, zastępca burmistrza. Inwestycję zachwalają mieszkańcy. - W końcu. Tyle lat stała bezużyteczna, a pamiętam, że jako dziecko często na nią wchodziłam. Chciałabym, by i mój syn miał taką możliwość - powiedziała Sylwia Płoszka.

Oprócz remontów na ukończeniu jest wiele projektów. Ważnym jest modernizacja kwartału ulic Plac Wolności-Ogrodowa-Łużycka wraz z odwodnieniem. Zakres robót przewiduje utwardzenie ciągów pieszo-jezdnych, budowę miejsc parkingowych, terenów zielonych. - Inwestycja przewiduje również odprowadzenie wód deszczowych z tego obszaru. Problematyczne było wybranie drogi ich odprowadzenia, z uwagi, że teren położony jest w środku miasta, a pobliskie systemy pracują na maksimum wydolności. Zbudujemy nowy kolektor i rozwiążemy ten problem i poprowadzimy system przez ogródki działkowe do strugi świebodzińskiej - wyjaśnia Tomalak.

Z planowanych prac zadowoleni są mieszkańcy, którzy wokół bloków nie mają utwardzonych nawierzchni. - Drogi są w okropnym stanie, zwłaszcza po opadach deszczu, dlatego zależy nam na szybkim wykonaniu robót - powiedziała mieszkanka ulicy Ogrodowej Wiesława Popławska.

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.