Rezydenci protestują i ograniczają pracę

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas / Polska Press
Iwona Krzywda

Rezydenci protestują i ograniczają pracę

Iwona Krzywda

Od stycznia z dodatkowych dyżurów zamierza zrezygnować co najmniej 190 medyków z regionalnych szpitali. Pacjentów czekają utrudnienia

Akcja skracania czasu dyżurów lekarskich do 48 godzin w tygodniu to kolejny element trwającego protestu młodych medyków zorganizowanego przez Porozumienie Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. W naszym województwie od stycznia największe utrudnienia czekają małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie – Prokocimiu. W tej placówce na wypowiedzenie tzw. klauzuli opt-out zdecydowało się już 91 rezydentów i specjalistów.

To blisko 25 proc. całej kadry lekarskiej. Ich decyzja oznacza, że od początku roku przestaną pełnić dodatkowe dyżury. Tymczasem w szpitalu już teraz brakuje rąk do pracy. Jeszcze przed startem protestu, krótszy czas pracy wybrało 26 z 33 specjalistów anestezjologii niezadowolonych z warunków swojego zatrudnienia. W efekcie dyrekcja ma coraz większe trudności ze skompletowaniem obsady na oddziałach intensywnej terapii i blokach operacyjnych.

– Sytuacja zmusza nas do stopniowego ograniczania planowych przyjęć i zabiegów oraz koncentracji na udzielaniu pomocy pacjentom w stanie zagrożenia życia i zdrowia – przyznaje prof. dr hab. med. Krzysztof Fyderek, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego.

Ograniczyć dyżury od stycznia zamierzają także medycy z innych regionalnych lecznic. W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika z klauzuli opt-out zrezygnowało 7 z 76 lekarzy specjalistów oraz 34 z 41 rezydentów.

W Szpitalu Uniwersyteckim wypowiedziało ją 21 z 432 młodych medyków w trakcie specjalizacji, w szpitalu powiatowym w Brzesku 4 z 14 rezydentów, a w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu 10 specjalistów ortopedii i traumatologii ruchu, czyli 14 proc. całej kadry lekarskiej. Łącznie we wszystkich małopolskich szpitalach do protestu dołączyło 190 medyków. Lista nie jest jednak zamknięta, bo w części placówek nadal trwają negocjacje z pracownikami.

Czytaj więcej:

 • Na co liczą protestujący mdycy?
 • Czy decyzja o wypowiedzeniu klauzuli opt-out jest łatwa?
Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Iwona Krzywda

Do redakcji Dziennika Polskiego dołączyłam w sierpniu 2015 r. Zajmuję się głównie ogólnopolskimi i lokalnymi tematami związanymi z systemem ochrony zdrowia oraz szkolnictwem wyższym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.