Rodzin zastępczych nie zostawiamy samych sobie

Czytaj dalej
Fot. Artur Szymczak
Sandra Soczewa

Rodzin zastępczych nie zostawiamy samych sobie

Sandra Soczewa

– Mamy nadzieję, że w Gorzowie będzie coraz więcej rodzin zastępczych – mówi nam Justyna Pawlak, dyrektor Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie.

W ramach dnia rodzicielstwa zastępczego odbył się bieg i rodzinny festyn. Jaki jest cel?
Chcemy w ten sposób promować ideę rodzicielstwa zastępczego. Oczywiście, takie akcje mają na celu też wsparcie samych rodzin zastępczych i dzieci.

Warto promować rodzicielstwo zastępcze tylko przez jeden dzień?

Przez jeden dzień mieliśmy okazję do wspólnej zabawy i dyskusji. Teraz czekamy na kontakt osób zainteresowanych. Zachęcamy wszystkich do odwiedzin w Gorzowskim Centrum Pomocy Rodzinie.

Skąd pomysł na takie przedsięwzięcie?

Mamy świadomość, że wiele osób, które rozważają zostanie rodziną zastępczą, czasami potrzebują takiego impulsu, który sprawi, że zainteresują się tą kwestią. Na pikniku, a także na biegu była okazja do integracji z osobami, które zdecydowały się na ten krok i postanowiły sprawować pieczę zastępczą nad dziećmi. To też możliwość do tego, by przyjrzeć się temu, jak dzieci się bawią, czują i integrują. Uważam, że dla wielu osób to było sporym doświadczeniem. Mamy nadzieję, że przełoży się ono na liczbę takich rodzin w Gorzowie.

A korzyść dla rodzin zastępczych?

Przede wszystkim wymiana doświadczeń i spostrzeżeń. Podobne spotkania organizujemy jeszcze w marcu właśnie po to, by ich integrować i dawać możliwość wzajemnych konsultacji. Takie rodziny świetnie się rozumieją i stanowią dla siebie duże wsparcie.

Czyli rodziny, które zdecydowały się zostać zastępczymi, nie są pozostawione same sobie?

Oczywiście, że nie. Jak mówiłam, utrzymują kontakt z innymi rodzinami zastępczymi, ale też są otoczone wsparciem z naszej strony.

Dużo w Gorzowie jest rodzin zastępczych?

Na pewno wciąż za mało (patrz ramka obok – dop. red.). Właśnie poprzez takie inicjatywy chcemy zachęcić małżeństwa, czy też rodziny do tego, by stanowić rodzinę zastępczą dla dzieci. W latach poprzednich te spotkania miały bardziej kameralny charakter. Stwierdziliśmy jednak, że warto wyjść poza ten schemat. Chciałabym zaznaczyć, że przez cały rok jesteśmy do dyspozycji tych osób, które biorą pod uwagę takie rozwiązanie.

Ważne informacje

* W Gorzowie jest 189 rodzin zastępczych, w których obecnie przebywa 263 dzieci.

* Najwięcej jest rodzin spokrewnionych – 139 (rodzina sprawuje opiekę nad dziećmi). Tzw. rodzin niezawodowych, czyli tych, w których nie ma żadnego pokrewieństwa między dziećmi a rodzicami, jest o wiele mniej: 41. Dodatkowo w Gorzowie są 2 rodziny specjalistyczne, czyli te, do których trafiają dzieci z dysfunkcjami. Oprócz tego: 3 pogotowia rodzinne oraz 1 rodzinny dom dziecka.

* Masz pytania?
Zgłoś się do Zespołu ds. Pieczy Zastępczej przy GCPR (ul. Walczaka 42go, blok nr 2).

Sandra Soczewa

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.