Rodzinny piknik zdrowia z Żaganiu

Czytaj dalej
Małgorzata Trzcionkowska

Rodzinny piknik zdrowia z Żaganiu

Małgorzata Trzcionkowska

Żagań. Cukrzyca i problemy z tarczycą. To najczęstsze dolegliwości mieszkańców powiatu żagańskiego. Badaliśmy się na rodzinnym pikniku zdrowia.

W minioną sobotę starostwo powiatowe zorganizowało Rodzinny Piknik Zdrowa w Rynku. Można było skorzystać z bezpłatnych porad lekarzy specjalistów, zbadać poziom cukru, czy cholesterolu, a także dowiedzieć się, jak zapobiegać chorobom.

- Z doświadczenia w pracy wiem, że na naszym terenie wiele osób choruje na cukrzycę - mówi Małgorzata Janowicz, pielęgniarka środowiskowa. - Niestety, są to osoby coraz młodsze, już w przedziale 18-30 lat. Cukrzyca to choroba cywilizacyjna, związana ściśle ze stylem życia. Zbyt mało się ruszamy. Często naszą jedyną aktywnością jest przełączanie kanałów w telewizorze. To się odbija na naszym zdrowiu. Cukrzycy można zapobiegać, stosując odpowiednie odżywianie oraz ruch. Nie musi to być sport wyczynowy. Wystarczy raz dziennie wybrać się na dłuższy spacer, w czasie którego spalimy kalorie.

Coraz więcej osób dotykają też choroby tarczycy. Nadczynność można łatwo wychwycić, za to niedoczynność nie ma widocznych objawów. Osoba nią dotknięta może zacząć tyć, jest też ciągle zmęczona.

- Badanie w kierunku niedoczynności tarczycy można wykonać w naszym szpitalu, nawet bez skierowania - zaznacza M. Janowicz. - Kosztuje kilkanaście złotych. Ciągłe zmęczenie i tycie powinno być dla nas sygnałem alarmowym.

Fachowcy mówią, że na naszym terenie jest zbyt mało jodu, co sprzyja chorobom tarczycy. Do tego przestaliśmy jeździć nad Bałtyk, bo tam pogoda nie jest pewna. Za to nad cieplejszymi morzami ilość jodu jest śladowa i pobyt nie daje „zastrzyku zdrowia”.
Podczas pikniku 145 osób zbadało poziom cholesterolu. Jedna trzecia miała zbyt wysoki i powinna zacząć z tym coś robić, żeby uniknąć chorób układu krążenia.

- Chodzę z kijkami, staram się żyć zdrowo, racjonalnie się odżywiać, a jednak jestem ciągle zmęczona i boli mnie głowa - stwierdza pani Maria. - Myślałam o różnych przyczynach, ale podejrzewam, że mogę mieć niedoczynność tarczycy. Postanowiłam się zbadać. - Odnotowaliśmy więcej zachorowań na HIV i AIDS - informuje Jacek Stępień, powiatowy inspektor sanitarny. - Wcześniej były tylko dwa przypadki, zaś ostatnio aż sześć. Na badania zgłaszają się najczęściej osoby, które brały narkotyki lub uprawiały ryzykowny seks. Natomiast może być tak, że nosicielami AIDS mogą być ludzie, którzy nie prowadzili ryzykownych zachowań. Wówczas może się to okazać podczas rutynowych badań krwi.

Inspektor zaznacza, że niepokojące są przypadki pojawienia się na naszym terenie krztuśca. - To choroba wieku dziecięcego, na która dzieci są zaszczepione i nie chorują - tłumaczy J. Stępień. - U nas zachorowały osoby dorosłe. Być może z wiekiem skuteczność szczepionki maleje.

Gości pikniku pysznymi koktajlami owocowymi i warzywnymi częstowali uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Iłowej, zaś nauczycielka Ewa Ślęzak obdarowywała dzieci słoiczkami swojskiego miodu. Przedszkolaki zaprezentowały na scenie piosenki o zdrowym stylu życia. Wychowankowie instruktora Artura Niezgody pokazywali swoje umiejętności.

- Lekarz onkolog Marek Pudełko wyłapał dwa przypadki zmian skórnych o charakterze nowotworowym - tłumaczy Krystyna Karolewska ze starostwa. - Pacjenci zostali skierowani na dalsze badania. Również kardiolog skierował kilka osób z podejrzeniem chorób na dalsze badania.

Małgorzata Trzcionkowska

Pracuję w oddziale w Żaganiu. Interesuje mnie to, co się dzieje w moim mieście.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.