Rok szkolny rozpoczął MOS w Ośnie Lubuskim

Czytaj dalej
Fot. MOS Osno
Renata Hryniewicz

Rok szkolny rozpoczął MOS w Ośnie Lubuskim

Renata Hryniewicz

Młodzież z problemami wychowawczymi rozpoczęła naukę w ośrodku socjoterapii. Zajmuje on powoli miejsce Ekonomika

- Bez gadania, bez opowiadania mrzonek, zrobiliśmy konkret i - jak widać - zadziałało. Rozpoczął się nowy rok szkolny i Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii ruszył - mówi zadowolony Marcin Jabłoński, starosta powiatu.

Zadowolony, bo nie do końca było wiadomo, czy taki pomysł jest trafny. Jak się okazuje, ośrodek był potrzebny.

- Wszystko idzie zgodnie z planem. Jest tylu uczniów, ilu się na początek spodziewaliśmy. Jest też kilkanaście zakończonych postępowań z opracowaniem dokumentacji, prawdopodobnie będą następne. Są zapowiedzi, że pojawią się kolejni uczniowie, będą dwa oddziały. To spowoduje, że będziemy dużo mniej do tej szkoły dopłacać. Na pewno to się udało! - dodaje starosta.

W całej Polsce funkcjonuje 74 takich placówek, a w naszym województwie tylko jeszcze dwa: W Przytoku i Zaborze. Dla porównania z sąsiadami: w woj. dolnośląskim jest 12 młodzieżowych ośrodków socjoterapii, zachodniopomorskim - 6, a wielkopolskim - 6.

Do ośrodka w Ośnie - podobnie jak do innych - przyjmowane są dzieci z całej Polski, które mają zaburzenia rozwojowe, trudności w uczeniu się, zaburzenia w funkcjonowaniu społecznym. Z tych powodów są - jak to się fachowo określa - zagrożone niedostosowaniem społecznym. Wymagają więc specjalnej organizacji nauki, metod pracy, wychowania i socjoterapii.

W skład ośniańskiej placówki wchodzą: ośmioklasowa Podstawowa Szkoła Specjalna z klasami od IV do VIII oraz internat, w którym jest 36 miejsc dla wychowanków. W tej chwili powstał jeden oddział, który ma ośmioro dzieci m.in. ze Skwierzyny, Słubic, Międzyrzecza, Sulęcina i oczywiście Ośna, ale lada dzień uczniów przybędzie. - Żeby dziecko mogło się uczyć w takiej szkole, potrzebne jest orzeczenie poradni psychologiczno-pedagogicznej o potrzebie kształcenia specjalnego. Wiem, że pięcioro dzieci czeka już na wydanie takiego orzeczenia i niebawem do nas dołączy - mówi Jolanta Kawecka - Smalec, dyrektor ośrodka.

Wychowankowie MOS zamieszkali w wyremontowanym internacie zespołu szkół. Mają tu mieć „drugi dom”. - Mam nadzieję, że sprostamy zadaniu i dzieci będą czuły się tutaj dobrze. Mamy wykwalifikowaną kadrę nauczycieli, pedagogów, psychologów i wychowawców, którzy będą prowadzili zajęcia z dziećmi - mówi pani dyrektor.

Wcześniej przez 70 lat funkcjonował tutaj znany w regionie i nie tylko Ekonomik. Skończyło go ponad 5 tys. osób, ale z braku uczniów i kandydatów jest w trakcie tzw. wygaszania. Nie ma już rekrutacji, ale uczniowie szkoły kontynują naukę. Proces wygaszania szkoły zakończy się za dwa lata.

- W Zespole Szkół Ekonomicznych kończyć będą edukację uczniowie technikum hotelarskiego i ekonomicznego. Mam nadzieję, że dadzą swoim młodszym kolegom z ośrodka socjoterapii przykład wzorowej postawy ucznia ośniańskiej szkoły - mówi Jolanta Kawecka - Smalec, której wciąż podlega też Ekonomik.

Renata Hryniewicz

Moje działania reporterskie skupiają się na terenie powiatu słubickiego i sulęcińskiego. Szukam tu ludzi, miejsc, wydarzeń, o których warto pisać i je pokazywać. Szukam tematów, które niosą jakiś przekaz, pokazują ciekawe działania, ale także takich, w których poprzez nagłośnienie mogę pomóc rozwiązać problem. Zawsze staram się dociec prawdy wysłuchując różnych wariantów, jeśli chodzi o spór – wysłuchuję i opisuję obie strony. Staram się, żeby Czytelnik sam ocenił, po której stronie leży prawda. Można zgłosić mi każdy temat, każdy problem, każdą inicjatywę.
Jestem zawsze blisko ludzi i staram się spotykać z nimi osobiście, by ocenić sytuację, a w temacie ująć także emocje. Lubię pisać o ludziach i ich przeżyciach, pokazywać to, co w moim rejonie dzieje się dobrego, ale nie uciekam od spraw kontrowersyjnych, o czym nie raz przekonali się moi Czytelnicy.
Jestem optymistką i nigdy się nie załamuję. Wierzę, że zawsze jest jakieś wyjście. Lubię dobry żart i ludzi wesołych z pozytywną energią. Nie znoszę smutasów.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.