Aleksandra Pasis

Rolnicy podziękują za plony i się zabawią

Jako pierwsi świętować zakończenie zbiorów będą rolnicy z Gruty. Impreza już w niedzielę, 21 sierpnia. Fot. Piotr Bilski/archiwum Jako pierwsi świętować zakończenie zbiorów będą rolnicy z Gruty. Impreza już w niedzielę, 21 sierpnia.
Aleksandra Pasis

W Grucie zagra zespół Ciao Amore. W Łasinie... Teresa Werner!

We wszystkich wsiach coroczne dożynki rozpoczną się mszami dziękczynnymi za plony zebrane z pól i ogrodów. Po nabożeństwach barwne korowody z wieńcami ze zboża i darami natury przejdą ulicami na wiejskie place, gdzie rozpocznie się świętowanie.

Jako pierwsi bawić się będą mieszkańcy gminy Gruta! Już w niedzielę po mszy, którą zaplanowano na godz. 14, rolnicy przejdą na teren przy urzędzie w towarzystwie orkiestry z Zapcenia. Co będzie się działo dalej? Atrakcje: występy wokalne i muzyczne, degustacja lokalnych potraw i konkursy.

Gwiazdą gruckich dożynek będzie Andrea Lattari i Bianca z zespołem Ciao Amore. Koncert rozpocznie się o godz. 20. Natomiast od godz. 21:30 zabawa taneczna przy muzyce.

Kolejny weekend będzie najbardziej obfity w zabawy. Dożynki zaplanowano w: Rogóźnie, Łasinie i Radzyniu Chełmińskim.

W sobotę, 27 sierpnia zakończenie zbiorów uczczą mieszkańcy Łasina. Msza św. rozpocznie się o godz. 14. Następnie korowód z wieńcami przejdzie do amfiteatru nad jeziorem. Atrakcje: występy zespołów i turniej sołectw.

Punktem kulminacyjnym będzie koncert Teresy Werner! Początek o godz. 21. Następnie zabawa taneczna.

W Rogóźnie, Radzyniu Chełm. i Świeciu nad Osą rolnicy będą świętować w niedzielę, 28 sierpnia.

Nabożeństwo dziękczynne w Radzyniu Chełm. o godz. 11. Następnie gospodarze będą bawić się na placu zamkowym. Zagrają m.in. „Szalone gitary” i orkiestra dęta z Wąbrzeźna. Na godz. 18 zaplanowano występ Kabaretu Skeczów Męczących, a potem zabawę taneczną.

Msza św. rozpoczynająca dożynki w Rogóźnie o godz. 13.30. Następnie impreza na boisku przy urzędzie.

Z kolei gminne obchody święta plonów w Świeciu nad Osą dopiero 4 września. Początek mszy o 12.30 a dalsze świętowanie na terenie Gminnego Ośrodka Kultury.

A już dziś, z mniejszym rozmachem, ale równie atrakcyjne będą dożynki we wsiach: Węgrowo i Wałdowo Szlacheckie w gminie Grudziądz.

Aleksandra Pasis

W grudziądzkim oddziale Gazety Pomorskiej pracuję kilka lat. Zajmuję się głównie tematyką związaną z samorządem, sprawami społecznymi oraz kryminalnymi. Praca z ludźmi, a dokładniej ich historie: jedne dramatyczne, inne zabawne, jest jednocześnie tym co sprawia mi dużą satysfakcję. A najważniejsze - uczy pokory. Po pracy lubię jeździć na rowerze. W czasie urlopu - podróżuję. Gdy znajduję wolną chwilę wieczorem sięgam po książki. Tradycyjne. Papierowe. Tak jak tradycyjna Gazeta Pomorska.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.