Sandra Soczewa

Romane Dyvesa potrafi przyciągać gwiazdy

Edward Dębicki, twórca festiwalu i teatru muzycznego Terno, oraz jego syn Manuel zapraszali wczoraj widzów na Romane Dyvesa. Fot. Sandra Soczewa Edward Dębicki, twórca festiwalu i teatru muzycznego Terno, oraz jego syn Manuel zapraszali wczoraj widzów na Romane Dyvesa.
Sandra Soczewa

- Kto nie przyjdzie w sobotę do amfiteatru, ten będzie żałował! - zapowiada z uśmiechem Edward Dębicki, twórca festiwalu Romane Dyvesa.

Tak, tak, prawda - było trochę zamieszania i strachu. I owszem, cztery małe ptaki były spłoszone. Jak zwykle jednak pan Mariusz, doświadczony ornitolog i leśnik, delikatnie, szybko i profesjonalnie założył im obrączki, a potem jeszcze delikatniej odniósł do gniazda, czyli do doniczki na balkonie wieżowca przy ul. Gwiaździstej. Bo cztery pustułki właśnie tam sobie mieszkają - w donicy naszej Czytelniczki, pani Doroty.

O pani Dorocie pisaliśmy już wiele razy, bo pustułkową matką chrzestną została po raz piąty. Co roku jej donicę wybiera kolejny ptak i tu składa jaja. W tym roku jajeczek było pięć, ale tylko z czterech wykluły się pisklaki. Zaczęły witać się z tym światem symbolicznie - w Dniu Matki. Pani Dorota od tej pory nie korzysta z balkonu - by nie płoszyć ptasiej mamy, która regularnie przylatuje do maluchów ze smakołykami: martwymi myszami, jaszczurkami i innymi pysznościami.

Po co obrączkuje się pustułki? Z tego samego powodu, co inne ptaki - by móc potem odczytywać, kiedy i dokąd doleciały. Czasami udaje się dokonać kilku odczytów w ciągu życia ptaka, czasami tylko jednego - gdy zostaje on znaleziony martwy.
Pani Dorota nie ma żadnych złudzeń - ptaki już niedługo odlecą z jej balkonu. Ale może za rok pojawią się nowe jajeczka? Trzymamy kciuki!

Sandra Soczewa

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.