Jakub Nowak

Rondo powstanie, gdy wybudują obwodnicę

Przetarg na dokumentację projektową trzeciego etapu obwodnicy został już ogłoszony. Fot. archiwum GL Przetarg na dokumentację projektową trzeciego etapu obwodnicy został już ogłoszony.
Jakub Nowak

- Skrzyżowanie na ul. Głogowskiej w Nowej Soli to koszmar! Tam musi być rondo - mówią ludzie. - Wszystko zależy od obwodnicy - odpowiada urząd.

- Nie rozumiem. Po prostu nie rozumiem, dlaczego na ul. Głogowskiej musi być aż tyle znaków STOP? - pytał nasz Czytelnik, który zadzwonił niedawno do redakcji. - Wiem oczywiście, że chodzi o kwestie bezpieczeństwa, droga łączy się w końcu w tym miejscu z południową obwodnicą, jednak kompletnie niezrozumiały jest dla mnie brak ronda. Przecież znacznie ułatwiłoby to ruch! - zaznaczał mężczyzna. Jak dodawał, dziś w godzinach szczytu bywa, że w okolicach skrzyżowania z ul. Południową tworzą się korki.

- Rondo przy obwodnicy w sposób naturalny znacznie zmniejszyłoby dzisiejsze problemy kierowców. Zamiast podwójnie zatrzymywać się przy znakach STOP, oddalonych od siebie zaledwie o kilkadziesiąt metrów, kierowcy mogliby płynnie jechać w stronę centrum - zaznaczał nasz Czytelnik.

Sprawdziliśmy więc, czy zgodnie z jego sugestiami, możliwa jest zmiana obecnego skrzyżowania ul. Głogowskiej z południową obwodnicą. Okazuje się, że plany budowy ronda w tym miejscu są jak najbardziej aktualne.
Wszystko uzależnione jest jednak od zakończenia budowy południowej obwodnicy miasta. Przypomnijmy: do tej pory zakończono dwa etapy tej dużej inwestycji. Po połączeniu południa miasta ze zjazdem na S3 w 2014 roku, władze Nowej Soli rozpoczęły walkę o ostatni, trzeci etap budowy, który ma za zadanie połączyć ul. Głogowską z mostem na Odrze (droga na Wolsztyn i Poznań). To ważne, ponieważ dziś samochody jadące w tym kierunku, zwłaszcza te ciężarowe, dosłownie demolują i tak już mocno zniszczoną ulicę Południową.

Trzeci etap obwodnicy ma przebiegać od ul. Głogowskiej do mostu nad Odrą

Przez wiele miesięcy wspomniane boje nie przynosiły większych efektów dlatego w końcu nowosolski magistrat zaproponował władzom województwa bardzo dużą, jak na nasze możliwości finansowe, pomoc w dokończeniu trzeciego etapu. Miasto zadeklarowało, że pokryje 50 proc. kosztów stworzenia całej dokumentacji, w 100 proc. pokryje koszty, związane z wykupem gruntów i nieruchomości pod budowę, a także przejmie w zarząd zniszczoną i należącą do województwa, ul. Południową. I... udało się. Po podpisaniu porozumienia z zarządem województwa lubuskiego ogłoszono niedawno przetarg na wyłonienie wykonawcy dokumentacji projektowej wspomnianej inwestycji.

Projekt dotyczy budowy 1,6 kilometra drogi wraz z chodnikami i ścieżką rowerową oraz tak wyczekiwanego ronda na skrzyżowaniu z ulicą Głogowską. Trasa przebiegać będzie równolegle do ul. Południowej. - Termin składania ofert został ustalony na 30 maja tego roku, a termin wykonania zadania na marzec 2018 roku - tłumaczy Jacek Milewski, wiceprezydent Nowej Soli.
Prezydent miasta, Wadim Tyszkiewicz, przyznawał z kolei już wcześniej na naszych łamach, że dokumentacja to oczywiście jedna kwestia, a rozpoczęcie prac to druga, jednak zgoda na stworzenie projektu dla inwestycji, która nie była na początku nawet ujęta w wieloletnich planach, daje już całkiem inną perspektywę. Podkreśla, że gdyby udało się dokończyć obwodnicę, i stworzyć drogę przez Dozamet, to ruch samochodów byłby wyprowadzony właściwie w 100 proc.

Jakub Nowak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.