Rowery na prąd? Będą w naszej wypożyczalni

Czytaj dalej
Fot. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Leszek Kalinowski

Rowery na prąd? Będą w naszej wypożyczalni

Leszek Kalinowski

Winny Gród chce, by jak najwięcej osób jeździło rowerami, w tym elektrycznymi. To już za rok. A w przyszłości ścieżka przez... Odrę.

Więcej samochodów na naszych ulicach to korki, zanieczyszczone powietrze. Co zrobić, by więcej osób przesiadło się z auta na rowery? Przede wszystkim trzeba stworzyć takie warunki, by zielono¬górzanie jeździli szybko, wygodnie, ekologicznie i bezpiecznie. Jak to zrobić? O tym dyskutowano na piątkowym Forum Miast Bliźniaczych. Nasi partnerzy dzielili się swoimi doświadczenia i słuchali z uwagą, jakie rozwiązania już wprowadzono w Zielonej Górze, a jakie planuje się w najbliższych latach.

Robert Górski, prezes stowarzyszenia Rowerem do przodu, przypomniał, że współpraca z miastem nie zawsze układała się pomyślnie. Urzędnicy projektowali ścieżki rowerowe, które zawierały wiele błędów. Dziś jest inaczej. Rozwiązania, które wprowadza w życie miasto, są konsultowane ze stowarzyszeniem. Opowiadał o Zielonej Strzale (dziś liczy 8 km) i podpisanej w zeszłym tygodniu umowie z wykonawcą na dokończenie tej trasy, łączącej północ z południem miasta. O kolejnych ścieżkach rowerowych dużego projektu, dzięki któremu sołectwa połączą się z centrum miasta. To 40 km dróg. Wartość inwestycji - 36 mln zł.
- Dziś wszystkie ścieżki budujemy asfaltowe - mówił. - Te które powstały kilkanaście lat temu z kostki brukowej, pozapadały się w wielu miejscach. Asfaltowe bez zarzutu spełniają swoją funkcję.

Kolejna inwestycja to wypożyczalnia rowerów, która - jak mówił wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk - ma być gotowa do maja, czerwca 2018 roku.
- Chcemy wzorem naszego partnerskiego miasta w Chinach Wuxi wprowadzić także elektryczne rowery. Bo mamy przecież w mieście spore wzniesienia - podkreśla wiceprezydent Kaliszuk.

Xu Yiping z Wuxi mówi, że obecnie w Chinach działa sześć dużych przedsiębiorstw, które udostępniają 10 milionów rowerów. Wypożyczenie ich jest proste. Wystarczy wpisać kod w urządzeniach mobilnych. System jest bardzo popularny w Chinach.

Rower staje się - nie tylko wśród młodych osób - coraz bardziej popularnym sposobem podróżowania po mieście.
Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska Rower staje się - nie tylko wśród młodych osób - coraz bardziej popularnym sposobem podróżowania po mieście.

- W ostatnich latach coraz częściej budujemy takie systemy także w europejskich krajach - zauważył X. Yiping.
Podczas forum podkreślano, że warto korzystać z doświadczeń partnerów. Choćby z Verden w Niemczech, które prowadzi właśnie inwestycję, związaną z budową ścieżki rowerowej przez rzekę Aller. A przecież od 2015 roku Zielona Góra także leży nad rzeka. I ma most w Cigacichach. Właśnie przez niego ma w przyszłości przebiegać ścieżka rowerowa. Jak to zrobić? Verden wybuduje most stalowy, pod który zostanie podwieszony most rowerowy. Czy uda się podczas modernizacji mostu w Cigaci¬cach zrobić to samo? Czas pokaże.

Wszyscy uczestnicy debaty podkreślali, że rowery to przyszłość. Ekologia, zdrowie i dużo więcej korzyści.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.