Rowerzystów w Gorzowie czekają zmiany, czyli pasy i śluzy na Sikorskiego i Chrobrego

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

Rowerzystów w Gorzowie czekają zmiany, czyli pasy i śluzy na Sikorskiego i Chrobrego

Jarosław Miłkowski

Przebudowa ul. Sikorskiego w Gorzowie jeszcze trwa, a już widać zmiany, jakie zajdą na skrzyżowaniu koło katedry. Ścisłe centrum robi się bardziej przyjazne dla rowerzystów.

- Jeżdżę rowerem bardzo często i na pewno z tych rozwiązań będę korzystał. Dzięki nim będzie bezpieczniej. Nie będę się bał jeździć po ulicy – mówił nam w poniedziałek 16 marca Stanisław Szpitalny, jeden z gorzowskich rowerzystów. Spotkaliśmy go, gdy jechał rowerem przez centrum miasta. I korzystał już z nowych rozwiązań, które pojawiły się na ulicach, które tworzą główne skrzyżowanie koło katedry.

Jeśli rowerzysta dojeżdża do niego od strony pomnika Edwarda Jancarza, to ma już wyznaczony i wymalowany na czerwono pas po prawej stronie jezdni ul. Chrobrego. Taki sam pas - tylko że on nie będzie pomalowany na czerwono, bo jest już po zjeździe ze skrzyżowania – biegnie ul. Sikorskiego. Radzimy zwracać na niego uwagę. W ostatnich dniach widzieliśmy, że kierowcy na nim… parkowali.

- Docelowo planowane jest wyznaczenie pasów rowerowych aż do skrzyżowania przy domu handlowym Rolnik, gdzie rozpoczęła się budowa nowego ronda – informuje Paweł Najdora w wydziału dróg, który tworzy też stowarzyszenie Rowerowy Gorzów.
Spore zmiany widać też na drugiej jezdni ul. Sikorskiego – tej, którą od strony ul. Pocztowej dojeżdża się do ul. Chrobrego. Przed przejściem dla rowerów pas dla rowerzystów powstał… pomiędzy dwoma pasami dla samochodów. Można nim dojechać przed same „zebry”.

Dlaczego ten pas powstał akurat w środku?

- Takie rozwiązanie umożliwi rowerzystom skręcenie z ul. Sikorskiego w Chrobrego i w stronę mostu, i w stronę Arsenału. Gdyby pas był przy jednej z krawędzi jezdni, to rowerzyści, którzy skręcaliby w lewo lub w prawo, przecinali by ruch samochodów – mówi P. Najdora. Dodaje, że rowerzyści – jako jedyni – będą mogli przejechać ul. Sikorskiego przez główne skrzyżowanie w mieście na wprost i tym samym wjechać na deptak.

Widoczne jest już także rozwiązanie dla tych, którzy jadąc ul. Sikorskiego od strony pomnika Jancarza będą chcieli skręcić na deptak. Wymalowany już na czerwono pas prowadzi na skraj skrzyżowania i skręca w stronę katedry.

Jakie jeszcze zmiany czekają na rowerzystów w samym centrum? Będą mieli przeznaczoną tylko dla sienie sygnalizację świetlną. Poza tym po przebudowie ul. Sikorskiego w okolicach katedry, urzędu miasta, Parku 111 czy Rolnika pojawią się stojaki rowerowe a także wiaty rowerowe. Pasy dla rowerzystów będą też wzdłuż ul. Chrobrego – od ul. Spichrzowej do katedry.

Gdy już przebudowa ul. Sikorskiego będzie zbliżać się do końca, urzędnicy przygotują vademecum dla rowerzystów, które przedstawi wszystkie zmiany w ruchu w centrum miasta, które będą też przydatne dla samych kierowców pojazdów.Jakie jeszcze informacje mamy dla rowerzystów? Z powodu zagrożenia koronawirusem oraz wprowadzania w Polsce zakazu zgromadzeń powyżej 50 osób, nie odbędzie się planowana na najbliższą niedzielę masa rowerowa.

Członkowie Rowerowego Gorzowa zachęcają jednak, by nie rezygnować z jazdy na dwóch kółkach. „W koronawirusowej erze jeździj na rowerze” – brzmi ich nowe hasło. Z roweru – a nie z publicznej komunikacji - można skorzystać np. w drodze do pracy.

Jarosław Miłkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.