Rozkopią ulicę Żagańską. Będzie bezpieczniej

Czytaj dalej
Fot. Liliana Hachani
Liliana Hachani

Rozkopią ulicę Żagańską. Będzie bezpieczniej

Liliana Hachani

Rusza gruntowna przebudowa ulicy Żagańskiej w Iłowej. Naprawią most, nawierzchnię, pojawią się przejścia, chodniki i lampy. Zakończenie robót za rok.

Mieszkańcy Iłowej już cieszą się z rozpoczęcia przebudowy strategicznej drogi biegnącej w kierunku Żagania. Droga prowadzi również do zjazdu na autostradę i odgrywa dużą rolę w komunikacji mieszkańców z resztą powiatu żagańskiego. - Cieszę się, że w końcu Żagańska doczekała się remontu, będzie chodnik, można będzie bezpiecznie się poruszać. Miejscowość zyska też na estetyce, chociaż i tak jest już ładnie - mówi Irena Panek.

- Bardzo dobrze, że zrobią. Ja już nawet nie pamiętam kiedy tu na tej drodze był jakiś remont, 10 czy 20 lat temu? Droga jest w fatalnym stanie, cieszę się, że doczekaliśy się tej inwestycji - dodaje inny mieszkaniec miasteczka. - Dzieci z ul. Żagańskiej do szkoły tędy poboczem chodzą, to jest niebezpieczne, bo ruch jest bardzo duży. Chodnik jest bardzo potrzebny - mówi zadowolona z rozpoczęcia prac pani Barbara.

Prace przygotowawcze rozpoczęto we wtorek, 10 maja. Pojawili się już pierwsi pracownicy, aby sukcesywnie dokonywać wycinki drzew, która ma potrwać do połowy maja. Remont obejmie odcinek 1891 metrów zaczynający się od wiaduktu nad autostradą do marketu Biedronka w Iłowej. Od 16 lub 17 maja rozpoczną się prace zasadnicze. Jak informuje kierownik budowy, Michał Alaba, zakres prac jest szeroki. Obejmie kompletną rozbiórkę i wymianę całej konstrukcji nawierzchni drogowej, remont mostu nad rzeką Czerna Mała wraz z wykonaniem kanalizacji deszczowej, oraz przebudowę zjazdów. Pojawią się także chodniki i bariery na odcinkach ok. 130 metrów przed i za mostem. Również oświetlenie zostanie wymienione na nowe.

Irena Panek: Cieszę się, że będzie bezpieczniej. W końcu pojawi się tu chodnik i przejścia dla pieszych.
Liliana Hachani Irena Panek: Cieszę się, że będzie bezpieczniej. W końcu pojawi się tu chodnik i przejścia dla pieszych.

W planach przebudowy uwzględniono także przejścia dla pieszych, których bardzo tam brakowało oraz zatoki autobusowe i elementy uspokojenia ruchu - wyspy dzielące. Podczas wykonywania prac wymagających zwężenia drogi ruch będzie odbywał się wahadłowo, sterowany sygnalizacją ręczną bądź świetlną. Inwestycja ma zostać oddana do odbioru w lipcu przyszłego roku, ale główne prace drogowe planuje się zakończyć jeszcze w roku bieżącym.

W Iłowej to nie koniec zmian, piątego maja burmistrz Paweł Lichtański podpisał umowę z Przedsiębiorstwem Robót Drogowych Sp. z o.o. z Lubania na wykonanie modernizacji ulic Żeromskiego, Konopnickiej, Młyńskiej, części ul. 1 Maja i części ul. Drzymały. Inwestycja obejmie również modernizację chodników na których zostanie położony polbruk.

Autor: Liliana Hachani

Liliana Hachani

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.