Rozpoczyna się gigantyczna inwestycja przeciwpowodziowa

Czytaj dalej
Fot. Renata Hryniewicz
Renata Hryniewicz

Rozpoczyna się gigantyczna inwestycja przeciwpowodziowa

Renata Hryniewicz

- Mamy to! - wykrzyknął burmistrz Tomasz Ciszewicz. W poniedziałek podpisano umowę na modernizację wałów przeciwpowodziowych. Inwestycja będzie kosztowała aż 113 mln zł i potrwa około czterech lat

Już nie ma odwrotu, umowa podpisana, a łopata wbita - rozpoczyna się inwestycja przeciwpowodziowa warta 113 mln zł. - Za te pieniądze będzie wykonana rewitalizacja wałów już istniejących oraz będą budowane nowe wały przeciwpowodziowe. Mam nadzieję, że również ze ścieżkami rowerowymi, tylko trzeba tego dopilnować - śmieje się Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego. Jednostką realizującą projekt jest Lubuski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Zielonej Górze.

Inwestycja przewiduje wzmocnienie istniejących wałów na długości 5,5 km, budowę nowego wału okrężnego o długości 5,9 km chroniącego miasto wraz z terenami pod ewentualne budownictwo, odbudowę Rączej Strugi na długości ponad 2 km, odbudowę Czarnego Kanału na długości ponad 4 km, budowę pięciu przepustów wałowych oraz przebudowę sieci rowów melioracyjnych w rejonie przepustów o łącznej długości 1,1 km.

Prace potrwają około czterech lat i rozpoczną się jeszcze w tym roku. - Chcemy rozpocząć prace jak najszybciej, ale musimy się liczyć z decyzjami środowiskowymi związanymi z okresem lęgowym ptaków czy też istniejącymi już gniazdami. Musimy poczekać i dopiero zaczynać wtedy, kiedy to będzie już za nami. Na pewno w tym roku pojawimy się na miejscu budowy - mówi Marcin Konarzew - ski, zastępca dyrektora spółki Energopol, która wygrała przetarg i będzie wykonywała prace związane z inwestycją.

Mieszkańcy Słubic muszą się liczyć z tym, że w okresie budowy wałów mogą być utrudnienia. - Żeby było lepiej, najpierw musimy się pomęczyć - mówi Konarzewski. - Istniejące wały są w bezpośrednim sąsiedztwie z drogami i ulicami, którymi mieszkańcy się obecnie poruszają. Na pewno budowa nie obędzie się bez wpływu na mieszkańców, choć będziemy się starali ograniczyć, zminimalizować te utrudnienia, żeby mieszkańcy tego za bardzo nie odczuli - dodaje. Wykonawca zapewnia też, że firma będzie współpracowała w tej kwestii z gminą.

Energopol gwarantuje, że kwotą, jaka jest przeznaczona na inwestycje, pokryje i naprawi szkody na drogach, związane z dowozem materiałów.

Po zakończeniu inwestycji Słubice będą już bezpieczne. Wysokie , silne wały, wzmocnione stalowymi płytami będą w stu procentach chroniły miasto przed powodzią.

Inwestycja zrealizowana zostanie z pieniędzy Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy, programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz z budżetu państwa.

Renata Hryniewicz

Moje działania reporterskie skupiają się na terenie powiatu słubickiego i sulęcińskiego. Szukam tu ludzi, miejsc, wydarzeń, o których warto pisać i je pokazywać. Szukam tematów, które niosą jakiś przekaz, pokazują ciekawe działania, ale także takich, w których poprzez nagłośnienie mogę pomóc rozwiązać problem. Zawsze staram się dociec prawdy wysłuchując różnych wariantów, jeśli chodzi o spór – wysłuchuję i opisuję obie strony. Staram się, żeby Czytelnik sam ocenił, po której stronie leży prawda. Można zgłosić mi każdy temat, każdy problem, każdą inicjatywę.
Jestem zawsze blisko ludzi i staram się spotykać z nimi osobiście, by ocenić sytuację, a w temacie ująć także emocje. Lubię pisać o ludziach i ich przeżyciach, pokazywać to, co w moim rejonie dzieje się dobrego, ale nie uciekam od spraw kontrowersyjnych, o czym nie raz przekonali się moi Czytelnicy.
Jestem optymistką i nigdy się nie załamuję. Wierzę, że zawsze jest jakieś wyjście. Lubię dobry żart i ludzi wesołych z pozytywną energią. Nie znoszę smutasów.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.