Ruch drogowy. Przejścia mają być bezpieczniejsze, ale nic nie zastąpi zdrowego rozsądku

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Marek Weckwerth

Ruch drogowy. Przejścia mają być bezpieczniejsze, ale nic nie zastąpi zdrowego rozsądku

Marek Weckwerth

Pieszy ma mieć pierwszeństwo zanim wejdzie na przejście. Wielu kierowcom już drży noga na hamulcu, bo obawiają się, że niezmotoryzowani obywatele będą wchodzić na jezdnię bezrefleksyjnie. Wskazują też na słabo oświetlone pasy.

Zobacz wideo: Bezpieczeństwo na drogach jesienią. O tym trzeba pamiętać

Nie ma wątpliwości, bo potwierdzają to dane policji, że zdecydowanie częściej wina za potrącenie pieszych leży po stronie kierowców, którzy jechali za szybko i nie za bardzo zwracali uwagę na fakt, że zbliżają się do oznakowanego przejścia. Potrącił na pasach więc jest winny.

Ale nikt tak naprawdę nie zastanawia się czy aby jeden czy drugi sprawca potrącenia widział pieszego? Ludzie ubrani na czarno lub generalnie w ciemną odzież to przecież standard, tak jak słabo oświetlone przejścia.

Ludzie wciąż giną

Apelujemy do pieszych, aby zaopatrywali się w elementy odblaskowe, które zdecydowanie poprawiają ich bezpieczeństwo, także na terenie zabudowanym, gdzie noszenie odblasków po zapadnięciu zmroku nie jest obowiązkowe. Ludzie też muszą sobie zdać wreszcie sprawę, że nie mają szans w starciu z rozpędzoną choćby tylko do 50 kilometrów na godzinę maszyną. Przecież o tym uczy się już w szkole podstawowej. Wchodząc na zebry, naprawdę trzeba myśleć

– radzi mł. insp. Maciej Zdunowski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej.

W tym roku na kujawsko-pomorskich drogach zginęło już 25 pieszych. Na oznakowanych przejściach doszło do 90 wypadków, w których 7 osób zginęło, a 86 odniosło rany.

Ostatnia tragedia rozegrała się w piątek w Paterku, gdzie na zebrach pod kołami nissana zginął 73- latek przechodzący przez jednię z rowerem. Policja bada przyczyny tragedii.

Drogi mają być bezpieczniejsze

Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury, informuje nas, że nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, która da więcej uprawnień pieszym, to nie jedyny rządowy projekt mający poprawić bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego...

W październiku tego roku rozpoczęły się konsultacje publiczne w ramach ministerialnego (resort infrastruktury) Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej na lata 2021-2024, który ma zwiększyć bezpieczeństwo pieszych na drogach krajowych. Chodzi zwłaszcza o stworzenie lepszej infrastruktury drogowej, jak chodników, oświetlenia przejść, wysp i azylów, czy też zmian w oznakowaniu dróg. Krajowy Fundusz Drogowy przeznaczy na to 2,5 mld zł.

Także na drogach samorządowych

Na początku listopada tego roku Rada Ministrów zdecydowała, by Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg (wcześniej Fundusz Dróg Samorządowych) dofinansowywał poprawę bezpieczeństwa pieszych na drogach powiatowych i gminnych.

W tym funduszu wyodrębniona zostanie podkategoria zadań polegająca wyłącznie na poprawie bezpieczeństwa pieszych na przejściach. Planuje się więc budowę urządzeń:

Ważne jak widzi i pieszy, i kierowca

W resorcie infrastruktury trwają jednocześnie prace nad stworzeniem nowych wymagań technicznych w drogownictwie, które mają zastąpić obowiązujące dziś przepisy techniczno- budowlane i kompleksowo uregulować kwestie planowania, projektowania, realizacji, eksploatacji i utrzymania dróg publicznych.

Te wymagania techniczne co do dróg przygotowujemy przy udziale naukowców i projektantów, między innymi z politechnik krakowskiej, gdańskiej, warszawskiej oraz wrocławskiej W ramach tego opracowania określone zostaną zasady projektowania, w tym lokalizacji przejść dla pieszych, uwzględniając w szczególności warunki widoczności pieszego na przejściu z perspektywy kierowcy oraz widoczności pojazdu z perspektywy pieszego

– mówi Szymon Huptyś.

Wytyczne prawidłowego oświetlenia

W lipcu 2018 r. minister infrastruktury zatwierdził wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych, tak by stały się one bezpieczniejsze.

Szczególną uwagę zwrócono w nich na oświetlenie strefy oczekiwania przed przejściem. Wytyczne są rekomendowane wszystkim zarządcom dróg i ulic, zarządcom oświetlenia, projektantom drogowym i oświetleniowym, inwestorom i wykonawcom. Mają być stosowane standardowo w przygotowaniach inwestycji, budowie, przebudowie, remontach oraz utrzymaniu dróg.

Marek Weckwerth

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.