Arkadiusz Nauka

Ruda Śląska: Pediatria przeniesie się do Goduli. Będzie też nowy sprzęt

Przeniesienie pediatrii do Goduli to niewielka część całego planu inwestycyjnego tego szpitala Fot. Magdalena Grabowska Przeniesienie pediatrii do Goduli to niewielka część całego planu inwestycyjnego tego szpitala
Arkadiusz Nauka

Szpital Miejski planuje przenieść Oddział Pediatryczny z Bielszowic do Goduli. Ma to pomóc w ulepszeniu diagnostyki na dziecięcym oddziale

Początek 2018 roku oznacza spore zmiany dla pacjentów Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej. Jedną z tych zmian jest planowane przeniesienie Oddziału Pediatrycznego z Bielszowic do Goduli.

- Takie rozwiązanie zapewnia nam dostęp do pełnej diagnostyki tych małych pacjentów i możliwość specjalistycznych konsultacji. To jest podstawowa przyczyna tak planowanej zmiany - przekonuje dr Katarzyna Adamek, prezes Zarządu Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej. - W Goduli mamy na miejscu tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny i profesjonalnych anestezjologów, którzy mogą dziecko do tych badań uśpić. Mamy też większy dostęp do pozostałej diagnostyki obrazowej, do pracowni endoskopii i specjalistycznych konsultacji. W tej chwili oczywiście pacjenci nie są tego pozbawieni, ale są narażeni na uciążliwy przewóz z jednej lokalizacji do drugiej - dodaje dr Adamek. Nowa lokalizacji oddziału pozwoli też na doposażenie go w odpowiedni sprzęt medyczny.

- Chodzi o holter ciśnieniowy, gastrolyzer i pH-metr. Ten pierwszy pozwoli nam na badanie 24 godzinnego zapisu ciśnienia. Jak wiadomo dzieci coraz częściej obarczone są chorobami cywilizacyjnymi takimi jak otyłość i nadciśnienie. Oczywiście ze względu na to, że coraz więcej czasu spędzają za biurkiem. Holter ciśnieniowy pozwoli nam określić z dużą dokładnością czy mamy do czynienia z dzieckiem z nadciśnieniem i pokierować je od razu do odpowiedniego specjalisty, a przy okazji mając kardiologa na Oddziale, taki mały pacjent będzie miał wykonane USG serca i ocenę elektrokardiogramu” - tłumaczy dr Robert Szylo, ordynator rudzkiej pediatrii.

- Wiem, że sporo małych rudzkich pacjentów leczy się obecnie w ościennych szpitalach, ale my małymi krokami chcemy iść do przodu. Szpitale wielospecjalistyczne kierowane są do trudnych diagnostycznie pacjentów, my będziemy przede wszystkim koncentrować się na „pracy u podstaw”. Tak żeby przekonać mieszkańców Rudy Śląskiej, że mogą się leczyć i diagnozować w tym szpitalu, a nie szukać pomocy gdzieś poza miejscem zamieszkania - dodaje dr Szylo.

Pozostało jeszcze 53% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Arkadiusz Nauka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.