Rusza batalia o tytuł!

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Jaźwiecki, Tomasz Sikorski oprac. (KUBA)

Rusza batalia o tytuł!

Leszek Jaźwiecki, Tomasz Sikorski oprac. (KUBA)

Sobotnim turniejem na stadionie Matije Gubca w Krsko zainaugurowany zostanie tegoroczny cykl Grand Prix. Tytułu broni Anglik Tai Woffinden.

W Słowenii wystartuje trzech Polaków: Maciej Janowski i debiutujący w roli stałego uczestnika w tej stawce Bartosz Zmarzlik oraz Piotr Pawlicki. Przechodzący rehabilitację po złamanej nodze Jarosław Hampel do walki o mistrzostwo świata włączy się później. Jego miejsce zajmie rezerwowy Szwed Fredrik Lindgren. Do Krska wybiera się także polski sędzia Artur Kuśmierz. Arbiter z Częstochowy po raz pierwszy w swojej karierze poprowadzi zawody z cyklu Grand Prix. Przed nim przy pulpicie sędziowskim zasiadali jedynie Wojciech Grodzki i Marek Wojaczek. O GP Słoweni zawodnicy powalczą już po raz 11. Pierwsze zawody wygrał Australijczyk Ryan Sullivan przed Tomaszem Gollobem i Anglikiem Markiem Loramem. Gollob triumfował w 2008 roku, a jego sukces powtórzył pięć lat później Hampel. „Dziką kartę” otrzymał 38-letni Słoweniec Denis Stojs.

Faworyci wyścigu po tytuł indywidualnego mistrza świata? - Tai Woffinden, Greg Hancock i Nicki Pedersen. Czyli żadnych niespodzianek, bo ci zawodnicy w poprzednim sezonie stali na podium. Nie wykluczam jednak i takiej sytuacji, że tę trójkę rozdzieli... Bartosz Zmarzlik. Z czwórki Polaków startujących w Grand Prix jego szanse oceniam najwyżej. Jestem przekonany, że gorzowianin w takiej formie, jaką obecnie prezentuje, nie będzie walczył o utrzymanie w stawce, ale o medale - ocenił Paweł Ruszkiewicz, komentator telewizyjny i ekspert żużlowy „Głosu Wielkopolskiego”.

Gorzowianin Bartosz Zmarzlik zadebiutuje w cyklu Grand Prix. Oprócz zawodnika Stali uczestniczy w nim trzech innych Polaków.
Mariusz Kapała Gorzowianin Bartosz Zmarzlik zadebiutuje w cyklu Grand Prix. Oprócz zawodnika Stali uczestniczy w nim trzech innych Polaków.

Zmarzlik już u progu sezonu imponuje formą. - Ten chłopak jest gotowy do walki o najwyższe cele. Jest skupiony tylko i wyłącznie na żużlu i ma wszystko doskonale poukładane. Pod wieloma względami przypomina mi Woffindena - stwierdził Ruszkiewicz.
Nasz 21-latek bardzo skromnie ocenia swoje szanse i nie chce mówić o celach na ten sezon. - Chcę krok po kroku rozwijać się i iść do przodu - przyznał junior Stali Gorzów.

Cykl Grand Prix składa się z 11 turniejów. Trzy z nich zostaną rozegranych w Polsce. Po Słowenii przyjdzie czas kolejno na: Warszawę (Stadion Narodowy) - 14 maja, Horsens (Dania) - 11 czerwca, Pragę (Czechy) - 25 czerwca, Cardiff (Wielka Brytania) - 9 lipca, Malillę (Szwecja) - 13 sierpnia, Gorzów - 27 sierpnia, Teterow (Niemcy) - 10 września, Sztokholm (Szwecja) - 24 września, Toruń - 1 października, Melbourne (Australia) - 22 października.

Lista zawodników tegorocznego cyklu: Nr 108. Woffinden (Anglia), 45. Hancock (USA), 3. Pedersen (Dania), 88. Niels Kristian Iversen (Dania), 69. Jason Doyle (Australia), 55. Matej Zagar (Słowenia), 71. Janowski (Polska), 23. Chris Holder (Australia), 25. Peter Kildemand (Dania), 100. Andreas Jonsson (Szwecja), 37. Chris Harris (Anglia), 33. Hampel (Polska), 95. Zmarzlik (Polska), 777. Pawlicki (Polska), 85. Antonio Lindbaeck (Szwecja).

Trener reprezentacji Polski Marek Cieślak dokonał podziału zawodników do rund eliminacyjnych GP 2017. 7 maja na torze King’s Lynn pojedzie Krzysztof Kasprzak, tego samego dnia w Terenzano we Włoszech: Pawlicki i Krzysztof Buczkowski, a w duńskim Slangerup powalczy Zmarzlik. W Abensbergu, 16 maja wystąpią za to Patryk Dudek i Tomasz Jędrzejak.
Początek sobotnich zawodów w Słowenii o godz. 19.00. Transmisja już od 18.30 w Canal+.

Leszek Jaźwiecki, Tomasz Sikorski oprac. (KUBA)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.