Ruszaj się – mózg ci podziękuje!

Czytaj dalej
Fot. istockphoto
E. Andruszkiewicz, M. Jankowska

Ruszaj się – mózg ci podziękuje!

E. Andruszkiewicz, M. Jankowska

Eksperci są zgodni: nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie aktywności fizycznej. Do dzieła, seniorze!

By zadbać o zdrowie, sprawność fizyczną i umysłową, najlepsze efekty osiągniemy, gdy połączymy wysiłek fizyczny z aktywnością społeczną i towarzyską – twierdzą eksperci z Fundacji Teraz Senior. – Bierność to przyczyna nudy, stresów, gorszej kondycji czy ograniczania kontaktów międzyludzkich. Ale ważne jest, byśmy pamiętali jeszcze o treningu dla szarych komórek. Jeżeli bowiem pozwolimy sobie, by nasz mózg „poszedł na emeryturę”, to tak się stanie. Wtedy jednak problemy z pamięcią, kojarzeniem czy koncentracją będą nas tym bardziej trapić. Poza tym w dobie wielkiego postępu technicznego nieustanne uczenie się w trzecim wieku staje się niemal obowiązkiem każdego emeryta – dodają. Seniorzy w żadnym razie nie powinni rezygnować z aktywności fizycznej. Umiarkowany i dostosowany do możliwości, ale jednocześnie jak najczęstszy wysiłek fizyczny, nie tylko usprawni metabolizm, wpłynie korzystnie na odporność, wydolność fizyczną, lecz także poprawi jakość stawów i kości. Zmniejszy również ryzyko złamań osteoporozowych.

Ruch dobry na wszystko

Aktywność fizyczna osób starszych jest niezbędna również dla ich zdrowia psychicznego. – Nie bez powodu mówi się, że w zdrowym ciele zdrowy duch. Aktywność pozwala zachować sprawność ruchową – w ten sposób wzmacniane są mięśnie, kości, ale również połączenia między nimi – im więcej się ruszamy, tym lepiej funkcjonują nasze stawy – tłumaczy dr Ewa Kaszuba z Centrum Medycznego Falck. – Podczas ćwiczeń poprawia się też wydolność oddechowa i praca serca, dzięki czemu można uniknąć problemów z krążeniem. Również z krążeniem krwi w mózgu, co zapewnia jego odpowiednie dotlenienie i odżywienie.

Jak zacząć?

Ograniczenie aktywności zawodowej czy przejście na emeryturę nie powinno oznaczać rezygnacji z ruchu. Mając więcej czasu, wykorzystaj go na znalezienie odpowiedniego dla siebie sportu, który pozwoli ci zachować sprawność na wiele lat. To bardzo ważne dla zdrowia i dobrego samopoczucia. – Każdy ruch jest lepszy niż jego brak. Nawet krótkie, ale regularne spacery dają wiele korzyści: poprawiają krążenie krwi, a tym samym dotlenienie organizmu, usprawniają ruchomość stawów, następuje wzmacnianie mięśni szkieletowych – mówi Maria Baryga-Kochańska, fizjoterapeutka.

Sport to zdrowie

Świetnym rozwiązaniem dla seniorów jest nordic walking. – Wydaje się, że nie ma nic prostszego – wystarczą dwa kijki i ruszamy. Nic bardziej mylnego – mówią eksperci z Fundacji Teraz Senior. – Większość ludzi chodzących z kijkami w miejskich parkach nie robi tego prawidłowo, a co za tym idzie – nie wykorzystuje pełni możliwości płynących z prawidłowego treningu. Być może to poniekąd wina lekarza czy rehabilitanta, którzy zalecają „chodzenie z kijkami” i zostawiają seniora samemu sobie.

E. Andruszkiewicz, M. Jankowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.