Ruszamy szlakiem miłości, gdzie Wisłocka przeżyła romans

Czytaj dalej
Fot. mat. prasowe
Sandra Soczewa

Ruszamy szlakiem miłości, gdzie Wisłocka przeżyła romans

Sandra Soczewa

Od dwóch tygodni w kinach króluje „Sztuka Kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” (do 3 lutego w całej Polsce film zobaczyło ponad pół miliona widzów!). W filmie w reżyserii Marii Sadowskiej jest okazja podziwiać nie tylko kunszt zdolnych polskich aktorów, ale też uroki „naszych” Lubniewic...

Być może nie wszyscy wiecie, ale nie byłoby kultowej książki Michaliny Wisłockiej, gdyby nie Lubniewice. Znana ginekolog, po serii niepowodzeń w życiu prywatnym (nie była szczęśliwą mężatką) i z braku zadowolenia z życia zawodowego, wybrała się na urlop nad jeziorem Lubiąż. Pewnego dnia trafiła na Jurka „wielkiego, kudłatego, umięśnionego, jak bokser”. Od słowa do słowa, od chwili do chwili - wybuchł namiętny romans. Jak mówiła sama Wisłocka, to właśnie Jerzy nauczył jej cielesnej miłości i pokazał, że oprócz związku dwóch dusz, ważne jest też dopasowanie ciał.

Gmina wyliczyła, że za około 600 tys. zł zrobi z parku jedno z ważniejszych miejsc na mapie województwa! I_napisała projekt o dofinansowanie.

Po burzliwym i (niestety) jakże krótkim romansie Wisłocka postanowiła spisać, co przeżyła i nauczyć Polaków, jak należy miłość uprawiać. Jej książka „Sztuka Kochania” (sprzedana w 7 mln egzemplarzy) w czasach PRL-u dostępna była na „czarnym rynku”, bo poruszała temat, który od zawsze uważany był tabu. - To ona nauczyła Polaków miłości - mówią niektórzy.

Aby upamiętnić „panią od seksu” (tak nazywano Wisłocką) i przypomnieć wszystkim jej historię, gmina utworzyła Park Miłości, który ma promować Lubniewice jako miejsce szczęśliwej miłości. Takie, w którym można się zakochać i... pokochać.

Park wyładnieje

Park Miłości im. dr Michaliny Wisłockiej powstał w 2013 r. i jak na razie jest tylko miłosnym symbolem na mapie miasta. - Historycznie jesteśmy bogaci. Gorzej u nas z infrastrukturą - przyznaje burmistrz Tomasz Jaskuła. Park, który składa się ławeczki, mostku miłości i kilku miłosnych rzeźb, ma się teraz zmienić.

Gmina wyliczyła, że za około 600 tys. zł zrobi z parku jedno z ważniejszych miejsc na mapie województwa! I_napisała projekt o dofinansowanie.

- Koncepcję parku opracowywaliśmy przy współpracy z konserwatorem zabytków - mówi Jaskuła. Po pierwsze, Park Miłości ma mieć o wiele więcej zieleni. - Przebiśniegi i krokusy będzie można liczyć w dziesiątkach tysięcy - mówi burmistrz. Pojawi się też więcej ławek i latarni, alejki. Tak, aby było bardziej romantycznie. Dodatkowo jest też plan, by do parku dołączyć jeszcze jedną ścieżkę - od strony ul. Gorzowskiej.

- To miejsce ma emocjonalne i historyczne znaczenie. Park Miłości to wizytówka miasta, dlatego chcemy, by była jeszcze piękniejsza i przyciągała do nas więcej turystów - dodaje burmistrz Jaskuła.

A Wy byliście już na filmie, do którego zdjęcia powstały m.in. w Lubniewicach?

Sandra Soczewa

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.