Ruszył pierwszy żarski tydzień zdrowia psychicznego

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Kozakiewicz
Grzegorz Kozakiewicz

Ruszył pierwszy żarski tydzień zdrowia psychicznego

Grzegorz Kozakiewicz

Wydarzenie promuje otwartość, tolerancję i zrozumienie dla osób borykających się z problemami natury psychicznej

- Życie to nie suma oddechów. To ilość chwil, które zapierają dech w piersiach - mówił podczas oficjalnego otwarcia Żarskiego Tygodnia Zdrowia Psychicznego Grzegorz Mutwil, psycholog.

Po raz pierwszy

Celem imprezy jest promocja i profilaktyka zdrowia psychicznego oraz rozpowszechnianie wiedzy na temat form wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Jak podkreślali organizatorzy, ostracyzm i brak zrozumienia dla problemów chorych psychicznie powoduje, że wielu z nich nie szuka pomocy specjalistów. Tymczasem przypadłości natury psychicznej stają się udziałem coraz szerszego grona pacjentów.

By zwrócić uwagę na ich położenie, kilkanaście lat temu ustanowiono Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Tygodnie zdrowia, organizowane w Polsce, są rozwinięciem tej idei. Obchody Żarskiego Tygodnia Zdrowia Psychicznego mają miejsce po raz pierwszy. W jego organizację zaangażował się Środowiskowy Dom Samopomocy oraz żarskie poradnie „Ego”,„Profil” i „Anima”.

Imprezę otworzył Marsz Otwartości, w którym udział wzięła młodzież ze szkół gimnazjalnych i liceów. Zgromadzeni przeszli przez drzwi, symbolizujące granicę pomiędzy światem uprzedzeń, a krainą wiary, tolerancji i empatii. - Chcemy uświadomić wszystkim, jak ważne w życiu jest szczęście - tłumaczyła Mariola Alechno-Buca, szefowa ŚDS. Jej placówka na co dzień wspiera wychowanków, motywuje do zmagania się z trudnościami. Pozwala uwierzyć w talenty i zdolności jakie każdy z nich posiada.

Chcemy uświadomić wszystkim, jak ważne w życiu jest szczęście

Występ podopiecznych był tego doskonałym dowodem. Tygodnie prób zaowocowały radosnym koncertem i świetnym pokazem mody ekologicznej. Po nich ze sceny popłynęła energetyczna, rockowa muzyka zespołu „Gen”.

Dyżury fachowców

Kolejne dni tygodnia, to okazja do skorzystania z porad specjalistów. Dziś (20 września) w Poradni Zdrowia Psychicznego „Anima” w godzinach 11.00 - 15.00 dyżurować będzie psycholog dziecięcy, Marta Starzec. W Centrum Usług Psychologicznych „Ego” do godz. 13.00 trwać będą warsztaty dotyczące niepełnosprawności dzieci i młodzieży. Poprowadzi je dr Artur Doliński. Wieczorem, również w centrum, będzie okazja do konsultacji ze specjalistami z dziedziny psychologii, pedagogiki i logopedii.

W środę w Rodzinnym Centrum Sportowym przy ul. Górnośląskiej, żarscy sportowcy propagować będą alternatywne sposoby na spędzanie wolnego czasu. Akcja nosi nazwę „Razem po zdrowie psychiczne”.

Czwartek należeć będzie do Poradni Zdrowia Psychicznego „Profil”. Tam z kolei w godz. 10.00 - 14.00 dostępny będzie psycholog kliniczny, specjalista ds. uzależnień i specjalista ds. przemocy w rodzinie. W przypadku grup wymagana jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna.

Autor: Grzegorz Kozakiewicz

Grzegorz Kozakiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.