Karolina Bodzińska

Ruszyła pomoc dla rodziny ze Wschowy, której los nie oszczędza. Każdy może się włączyć do akcji

Sandra i Damian Ratajczakowie, małżeństwo ma trójkę dzieci Fot. Arch. rodzinne Sandra i Damian Ratajczakowie, małżeństwo ma trójkę dzieci
Karolina Bodzińska

Losem Sandry i Damiana Ratajczaków, małżeństwa z trójką dzieci zainteresowało się stowarzyszenie Bliżej Autyzmu, grupa wolontariacka Oddajesz Pomagasz oraz grupa Serce na Dłoni – Głogów.

W ciągu 11 lat do drzwi państwa Ratajczaków kilka razy pukała poważna choroba. Dotąd z kryzysów wychodzili obronną ręką i mają nadzieję, że tym razem również wygrają. - Poznaliśmy się 11 lat temu i zakochaliśmy w sobie od pierwszego wejrzenia – mówi Sandra Ratajczak. Założyli rodzinę. Urodziła się im córka, kiedy miała kilka miesięcy życie wystawiło ich na pierwszą próbę. - Na piersi wyczułam guz. Konieczne było jego usunięcie. Wtedy okazało się, że jestem w ciąży z Dominikiem – mówi Sandra. Bała się o siebie i nienarodzone dziecko.

- Mąż był dla mnie w tamtym okresie ogromnym wsparciem. Rozmowy z nim dodawały mi sił i wiary, że wszystko dobrze się skończy – mówi wschowianka.

I tak się stało. Po wycięciu guza kryzys został zażegnany, a ich synek urodził się cały i zdrowy.

Cztery lata później nowotwór zaatakował jajniki. I znów konieczna była operacja. Udało się uratować tylko pół jajnika. Młoda kobieta usłyszała do lekarzy, że nie będzie mogła mieć już dzieci. Tymczasem w 2017 roku okazało się, że jest w ciąży. - To był szok i cud zarazem – mówi Damian Ratajczak.

Rak upatrzył sobie nową ofiarę. - O ironio! To był mój mąż – zwiesza głos wschowianka. W lutym 2018 urodziła się Maja i w tym samym czasie na nodze Damiana, w okolicy kostki, pojawiła się dziwna zmiana. - Myślałem, że to problem kosmetyczny, a tymczasem noga spuchła jak bania i towarzyszył temu straszny ból. W lipcu przeszedłem operację, wycięto mi kawałek kości. To, co przyszło zmroziło nam krew w żyłach. Mięsak osteosarcoma, złośliwy nowotwór kości – mówi pan Damian.

W styczniu br. mężczyźnie amputowano nogę poniżej kolana. Rodzina znalazła się w trudnej sytuacji finansowej i mieszkaniowej. - Mąż nie pracuje z oczywistych względów, ja właśnie straciłam zasiłek wychowawczy, ale nie mogę wrócić do pracy z powodu choroby męża. Jest nam bardzo ciężko, a jak wiadomo walka z nowotworem kosztuje. Dla nas problem jeszcze się nie zakończył, bo ostatnie wyniki wskazują, że pojawiło się kolejne ognisko – mówi Sandra Ratajczak.

Wielką pomoc młodym ludziom okazał pan Paweł, mieszkaniec Wschowy, który sam od kilku lat zmaga się z tą samą chorobą. Również stracił nogę. - Paweł jest bardzo silnym człowiekiem, tchnął w nas nadzieję – mówi Sandra Ratajczak. Pomoc rodzinie zaoferowało stowarzyszenie „Bliżej Autyzmu” we Wschowie. - Zapraszamy na akcję Moto krew, która odbędzie się 28 kwietnia na Rynku we Wschowe. Będziemy zbierać pieniądze na leczenie i protezę dla Damiana. Podobna zbiórka będzie 14 -16 czerwca, podczas Dni Wschowy – mówi Jolanta Awsiu-kiewicz ze stowarzyszenia „Bliżej Autyzmu”. Rodzinę można też wesprzeć w formie suchej żywności, kaszek bobovita, pieluch w rozmiarze 4, ubrań dla dzieci (Natasza 142 cm wzrost/ 37 bucik, Dominik 134 wzrost/ 36 bucik, roczna Maja 80 – 86 cm wzrost). Towar można dostarczyć do Powiatowego Centrum Rehabilitacji we Wschowie. Podobną zbiórkę prowadzą grupy na FB: Oddajesz Pomagasz i Serce na dłoni Głogów. - Spotkałam się z wieloma przykrymi historiami, ale ta jest szczególnie dramatyczna. Dotyczy młodych ludzi z trójką małych dzieci. Pomagajmy – prosi Ewelina Dutkowska z „Oddajesz Pomagasz”.

Datki można wpłacać na konto: 89866900012011001372430001 z dopiskiem „Dla Damiana Ratajczaka”.

POLECAMY:
Depresja? W Nowej Soli jest miejsce, w którym można uzyskać pomoc. Warto przyjść choć po poradę, zobaczyć jak wygląda działalność tego domu

Sprzęt AGD wart 10 tys. zł dzięki mieszkańcom gminy Wschowa otrzymał miejscowy Dom Pomocy Społecznej. To efekt konkursu Świeć się z Energą

Karolina Bodzińska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.