Rząd obiecuje kompromis w sprawie podatku od handlu

Czytaj dalej
Fot. Fot. Piotr Smoliński
Maciej Badowski

Rząd obiecuje kompromis w sprawie podatku od handlu

Maciej Badowski

Ministerstwo Finansów ponownie przepracuje projekt podatku od sprzedaży detalicznej - zapowiedział szef resortu Paweł Szałamacha

W Kancelarii Premiera odbyły się w środę kolejne konsultacje na temat podatku od sprzedaży detalicznej z udziałem m.in. Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego oraz ministra finansów Pawła Szałamachy. Spotkanie miało na celu „wypracowanie optymalnych rozwiązań uwzględniających uwagi i postulaty branży handlowej”.

Wicepremier Mateusz Morawiecki opowiedział się po stronie franczyzobiorców. Podkreślił, że wprowadzenie nowego podatku będzie poprzedzone szerokimi konsultacjami oraz że nie ma nadmiernego pośpiechu w tej sprawie. - Przede wszystkim zależy nam na tym, żeby w tej trudnej sprawie, jaką jest wypracowanie optymalnego ze strony wszystkich możliwych środowisk podatku, wysłuchać wszystkich stron i zbudować konsensus, kompromis. Chociaż znacie państwo na pewno też tę definicję kompromisu, że prawdziwy jest wtedy, kiedy wszystkie strony są niezadowolone - mówił Morawiecki.

Jego zdaniem małe, niezależne sklepy korzystające ze wspólnej marki handlowej, zrzeszone w ramach sieci handlowej mogą zostać obciążone podatkiem od sprzedaży detalicznej. To z kolei negatywnie wpłynie na konkurencyjność na rynku, a w konsekwencji na kondycję polskich przedsiębiorców - poinformował w opinii do projektu ustawy o podatku detalicznym.

Zgodnie z propozycją MF, podatek ma mieć dwie zasadnicze stawki. Stawka 0,7 proc. ma obciążać przychód nieprzekraczający w danym miesiącu kwoty 300 mln zł. Stawka 1,3 proc. ma być płacona od nadwyżki przychodu ponad 300 mln zł w tym miesiącu. Inne stawki podatku od sprzedaży mają obowiązywać w soboty, niedziele i święta - 1,3 proc. (przychód poniżej 300 mln zł miesięcznie) oraz 1,9 proc. (powyżej tego progu). Jednak, jak zapowiedział szef resortu finansów Paweł Szałamacha: - Ministerstwo przepracuje projekt podatku od sprzedaży, ponieważ musi rozwiązać problem franczyzy.

Koncepcję podatku autorstwa MF kwestionuje m.in. Polska Izba Handlu. - Nowe założenia ustawy o podatku od sklepów zamiast wyrównać szanse, zniszczą 25 lat integracji handlu w Polsce. A przecież pani premier Beata Szydło zapewniała handlowców, że podatek od hipermarketów ma dać możliwość konkurowania polskim małym firmom handlowym. Siła polskich przedsiębiorców jest oparta na korzyściach płynących ze wspólnej pracy w ramach organizacji spółdzielczych lub franczyzowych - tłumaczy Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu. Objęcie ich podatkiem uderza w rentowność i możliwość konkurencyjnej walki. To dzięki franczyzie i spółdzielczości w Polsce istnieją jeszcze inne sklepy niż tylko dyskonty i hipermarkety - dodaje Nowakowski.

Zdaniem handlowców ustawa w projektowanym wcześniej kształcie spowoduje nieuchronną upadłość ponad 25 tys. sklepów franczyzowych działających w Polsce, skutkując uderzeniem w producentów o podobnej skali działania: piekarnie czy mleczarnie. Zagrożony jest także los pracowników sklepów i ich rodzin. Handlowcy mają nadzieję, że kolejna wersja projektu będzie zgodna z obietnicami. Nie zrezygnowali jednak z zapowiadanego na dzisiaj protestu przed Sejmem.

Maciej Badowski

Maciej Badowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.