Eliza Gniewek-Juszczak

Są efekty pracy naszej policji

Ponad 150 sztuk elektronarzędzi stało się łupem szajki złodziei, którzy włamywali się do piwnic i pomieszczeń gospodarczych. Ujęto ich w listopadzie Fot. KPP Żagań Ponad 150 sztuk elektronarzędzi stało się łupem szajki złodziei, którzy włamywali się do piwnic i pomieszczeń gospodarczych. Ujęto ich w listopadzie ubiegłego roku w Żaganiu
Eliza Gniewek-Juszczak

Wczoraj powiatowe komendy policji ze Wschowy i Zielonej Góry podsumowały rok. Dzisiaj pora na najciekawsze działania z 2016 roku funkcjonariuszy z_Nowej Soli i Żar

POWIAT
NOWOSOLSKI

MNIEJ PRZESTĘPSTW
Spada liczba przestępstw w powiecie nowosolskim. W 2016 roku wszczętych postępowań było 1818, rok temu było 2065. Przestępstw o charakterze kryminalnym było 1219, to mniej niż w 2015 roku – 1394. Zabójstw nie było, jedno zdarzyło się rok wcześniej. Rozboje, kradzieże i wymuszenia w policyjnych tabelkach mają liczbę 16, mniej było bójek i pobić – 13, a rok wcześniej 20. Uszczerbek na zdrowiu odnotowano w 22 przypadkach, rok wcześniej było ich 29. W 2016 roku miały miejsce cztery gwałty, to o trzy mniej w porównaniu z wcześniejszym rokiem. Spadła też liczba kradzieży z włamaniem Było ich 194, a w 2015 – 261. Tyle samo za to skradziono samochodów – po 16 w obu latach. Przestępstw drogowych odnotowano 204, rok wcześniej było 241.
Policjanci z wydziału drogowego komendy powiatowej policji w Nowej Soli wykryli 155 przypadków kierowców, którzy prowadzili swoje pojazdy w stanie nietrzeźwości. Rok wcześniej było ich 193. Na drogach powiatu nowosolskiego w 2016 roku wydarzyły się 52 wypadki, w których zginęło sześć osób, a 79 zostało rannych. W roku 2015 wypadków było 56, ofiar śmiertelnych 10, a rannych 78. Spadła też liczba kolizji z 747 w 2015 r. na 897 w ubiegłym roku.

POWIAT
ŻAGAŃSKI

LEPSZA_WYKRYWALNOŚĆ
W 2016r. policjanci z KPP w Żaganiu wszczęli 1734 postępowania przygotowawcze - dochodzenia i śledztwa. Policjanci ograniczyli liczbę popełnionych przestępstw, a wskaźnik dynamiki przestępczości ogólnej wyniósł 90,9 proc. ( w 2015r. policjanci wszczęli 1.907 spraw). Jednocześnie o 3 proc. wzrosła wykrywalność przestępstw – w 2016r. była ona na poziomie 69,7 proc, a w 2015r. – 67,1. Najbardziej cieszy ograniczenie w 2016r. liczby przestępstw kryminalnych, czyli tych najbardziej uciążliwych dla mieszkańców. Wobec sprawców włamań, kradzieży, bójek i pobić wszczęto 1192 postępowań. W 2015r. było ich 1311.

NA STADIONIE
Policjanci zabezpieczali imprezy masowe oraz rekreacyjne i sportowe. Były to m.in. Dni Szprotawy, Jarmark św. Michała, Międzynarodowa Zawodowa Gala Sportów Walki WFMC Pro Fight X Żagań, a także mecze Czarnych Żagań i Sprotavii. Poza tym żagańscy policjanci uczestniczyli w zabezpieczeniach warszawskiego Szczytu NATO, Światowych Dni Młodzieży w Krakowie i Przystanku Woodstock.
W 2016 r. na terenie działania Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu ujawniono 34 miejsca znalezionych niewybuchów: bomb lotniczych, pocisków i granatów z okresu II wojny światowej. Miejsca znalezienia niewybuchu, do czasu przyjazdu saperów z Głogowa, zabezpieczali całodobowo policjanci.

PIJANI_I WŁAMYWACZE
W 2016 roku żagańscy policjanci ruchu drogowego skontrolowali stan trzeźwości 56.632 kierowców. W 2016 r. policjanci ruchu drogowego zatrzymali 97 praw jazdy kierowcom, którzy na terenie zabudowanym jechali samochodem z prędkością przekraczającą dopuszczalną prędkość jazdy o ponad 50 km/h.
Policjantom z Żagania udało się także rozwikłać wiele spraw dotyczących kradzieży samochodów oraz wartościowego sprzętu. W listopadzie 2016r. funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o włamania do piwnic i pomieszczeń gospodarczych. Policjanci odzyskali ponad 150 przedmiotów, głównie elektronarzędzi. W maju zatrzymano mężczyznę podejrzanego o kradzież samochodu BMW i próbę wyłudzenia okupu. W czasie zatrzymania mężczyzny policjanci zabezpieczyli pieniądze z okupu i odzyskali samochód.
W tym samym miesiącu po pościgu zatrzymano mężczyznę, który uciekał kradzionym golfem. W bagażniku auta policjanci znaleźli elektronarzędzia pochodzące z włamania. Zatrzymany mężczyzna był poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności za inne przestępstwa.
W czerwcu szprotawscy policjanci zlikwidowali „dziuplę”, w której ujawnili części samochodowe z ponad 23 skradzionych w Polski i Niemczech aut, m.in. części skradzionego Audi A5, wartego 120 tys. zł.

Eliza Gniewek-Juszczak

Opisuję to, co dzieje się w powiecie nowosolskim, ale także to, co dotyczy mieszkańców całego województwa lubuskiego. Ciekawią mnie przepychanki polityczne, przemiany gospodarcze w regionie i emocjonują ludzkie sprawy. Piszę o religii, ale też tym, co się buduje. Lubię odkrywać ciekawostki Nowej Soli, Kożuchowa, Otynia, Bytomia Odrzańskiego i Nowego Miasteczka oraz wielu innych miejscowości. Publikuję artykuły w Gazecie Lubuskiej oraz na portalach www.gazetalubuska.pl i www.nowasol.naszemiasto.pl.
Chętnie napiszę o Twojej sprawie, wydarzeniu, które organizujesz lub sukcesie, którym chcesz się pochwalić.
Skończyłam filologię polską w Zielonej Górze i dziennikarstwo w Poznaniu. W Gazecie Lubuskiej pracuję od 2016 r.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.