Są już pieniądze od premiera na remont katedralnej wieży [WIDEO]

Czytaj dalej
Jarosław Miłkowski

Są już pieniądze od premiera na remont katedralnej wieży [WIDEO]

Jarosław Miłkowski

W październiku powinny rozpocząć się pierwsze prace przy spalonej katedralnej wieży. Z datków udało się zebrać 1 mln zł. Rząd dał ponad 3 mln zł.

– Cieszę się, że ta decyzja została podjęta w przeddzień rocznicy uroczystego poświęcenia katedry – mówił wczoraj w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim bp Tadeusz Lityński, ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. W południe odebrał od wojewody Władysława Dajczaka datowane na 7 września zarządzenie nr 103 premier Beaty Szydło. Przeznaczyła ona 3 mln 360 tys. zł na remont katedralnej wieży. Ogień w „matce wszystkich kościołów diecezji” pojawił się 1 lipca po południu.

– Jeszcze wtedy minister Elżbieta Rafalska rozmawiała o tych wydarzeniach z panią premier. Pieniądze z rezerwy ogólnej są pieniędzmi trudnymi do pozyskania. Decyzja jest bardzo szybka. Jesteśmy wdzięczni pani premier – mówił wczoraj wojewoda.

A pieniędzy na remont katedry potrzeba będzie dużo. Szacuje się, że nawet 10-12 mln zł. By uzbierać taką sumę, diecezję czekać będzie sporo wysiłku. W diecezji mieszka niecały 1 mln osób (granice nie pokrywają się z granicami Lubuskiego).
Oprócz pieniędzy rządowych diecezja ma dostać ubezpieczenie.

Czytaj więcej 13 września w papierowym wydaniu "Gazety Lubuskiej" oraz w serwisie plus.gazetalubuska.pl

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.