Marek Białowąs

Są pieniądze na szpital dziecięcy w Zielonej Górze

Podpisy pod umową złożyli wczoraj marszałek Elżbieta Polak oraz prezes szpitala Stanisław Łobacz Fot. Marek Białowąs Podpisy pod umową złożyli wczoraj marszałek Elżbieta Polak oraz prezes szpitala Stanisław Łobacz
Marek Białowąs

– Budowa centrum pediatrycznego to wspaniała wiadomość dla wszystkich rodziców w regionie – mówi Agnieszka Klukowska

Pani Agnieszka oprócz tego, że jest prezesem fundacji Innowacyjny Klub Rodzica, jest też mamą niepełnosprawnego dziecka.

– Muszę z nim jeździć do kliniki w Katowicach, bo u nas nie ma dziś szpitala, w którym są specjaliści z wielu dziedzin
– mówi Klukowska. – Moje dziecko potrzebuje pomocy specjalisty laryngologa. Jeździmy więc na Śląsk. Co ciekawe, lekarz mojego dziecka jest z Krosna Odrzańskiego, musimy jednak spotykać się w Katowicach. Jeśli w Zielonej Górze powstanie podobne centrum, odciąży to rodziców wielu dzieci, które dziś muszą szukać pomocy poza województwem lubuskim.

Wczoraj marszałek województwa Elżbieta Polak podpisała z prezesem szpitala Stanisławem Łobaczem umowę na dofinansowanie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Wojewódzkim Szpitalu Klinicznym w Zielonej Górze.

– Celem inwestycji jest stworzenie nowoczesnej placówki realizującej leczenie ogólnopediatryczne i specjalistyczne w powiązaniu z rozwojem kierunku medycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego – powiedziała marszałek Polak.

Budowa centrum wraz z wyposażeniem ma kosztować 92 mln zł. Z tego dofinansowanie z pieniędzy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego wyniesie 56 mln zł. 12 mln zł z własnego budżetu przekaże samorząd województwa, a brakujące 24 mln będą wkładem własnym szpitala (kredyt).

– Oprócz istniejących oddziałów powstaną i nowe. To będzie wzbogacenie naszej oferty, tak aby zapewnić kompleksową opiekę nad dzieckiem i matką w okresie ciąży i tuż po niej – mówi Stanisław Łobacz, prezes szpitala klinicznego. – Inwestycja zakłada rozbudowę pawilonu, w którym obecnie znajduje się m.in. oddziały położniczo-ginekologiczny i neonatologiczny. Dzięki nowej inwestycji skorzystają także oddziały szpitalne dla
dorosłych, które nie mogły się rozwijać z powodu braku miejsca.

Warto pamiętać, że w 2014 roku konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii, prof. Anna Dobrzańska, zwróciła uwagę, że pod względem liczby łóżek pediatrycznych, kompleksowości świadczeń i liczby lekarzy pediatrów w przeliczeniu na 100 tys. dzieci woj. lubuskie plasuje się na ostatnim miejscu w kraju. Jeszcze dziś najciężej chore dzieci, aby uzyskać pomoc, kierowane są do ośrodków w innych województwach.

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.