Sala koncertowa w Świebodzinie? Wniosek złożony, teraz trzeba czekać

Czytaj dalej
Fot. Materiał PSM
Alicja Kucharska

Sala koncertowa w Świebodzinie? Wniosek złożony, teraz trzeba czekać

Alicja Kucharska

Na razie w Państwowej Szkole Muzycznej brakuje miejsc dla chętnych do nauki. Szansą, by to zmienić jest rozbudowa szkoły.

Aula szkolna Państwowej Szkoły Muzycznej z trudem może pomieścić uczniów, chcących zaprezentować swoje programy muzyczne szerszej publiczności. Rokrocznie, zainteresowanych nauką w PSM jest więcej niż samych miejsc. Nic dziwnego, że od lat mówi się o konieczności rozbudowania obiektu. Wniosek o dofinansowanie nowoczesnej sali koncertowej został już złożony. - Teraz pozostaje nam czekać na wyniki - mówi Renata Sypień, dyrektor PSM.

sala koncertowa Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Świebodzinie
Materiał PSM Tak w przyszłości ma wyglądać sala koncertowa przy Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Świebodzinie

Jako placówka artystyczna PSM podlega pod Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a bezpośrednio pod Centrum Edukacji Artystycznej. Pierwszym krokiem w stronę marzeń, było stworzenie wizualizacji i projektu budowlano-wykonawczego. - Sala koncertowa zlokalizowana przy szkole miałaby pomieścić 150 osób. Powstałaby również antresola jako miejsce profesjonalnej reżyserki. Pojawiłyby się duża scena, zaplecze sceniczne i mobilne krzesła - opowiada dyrektor PSM.

- Muszę przyznać, że nawet nie słyszałam o tym pomyśle, ale jeśli jest możliwość pozyskania środków, to oczywiście należy z tego skorzystać - mówi Janina Karepska mieszkająca na pobliskim osiedlu. - Sam w sobie budynek jest ładny, ale przydałaby się renowacja. Popieram wszystkie tego typu działania - mówi pani Sylwia.

Zgodnie ze wstępnymi założeniami, pokoje administracji zostaną przeniesione do nowej części budynku, a więc w obiekcie zwolniłoby się miejsce na dodatkowe pomieszczenia dydaktyczne dla dzieci.

Wykluczono już istnienie podziemnego parkingu. Wiąże się to z wysokim poziomem wód gruntowych. Pojawił się więc pomysł, by parking ulokować naprzeciw szkoły - na co dzień dla mieszkańców, w wypadku koncertów - dla zaproszonych gości.

- Sala koncertowa mogłaby również stać się centrum konferencyjnym i kulturalnym. Przede wszystkim miałaby służyć uczniom, ale nie tylko - zaznacza dyrektor PSM.

PSM stara się o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktury i Środowiska (2014-2020), gdzie jedną z priorytetowych osi jest ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury. Szacowany koszt inwestycji to ok. 9 mln zł.

- W 2018 roku natomiast budynek będzie poddany termomodernizacji - zaznacza R. Sypień.

Warto przypomnieć, że w tym roku świebodzińska Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Zygmunta Noskowskiego obchodzi jubileusz 45-lecia istnienia. Być może jubileusz 50-lecia odbędzie się w nowoczesnej sali koncertowej.

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.