Sala w Górzykowie jest potrzebna

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Marek Białowąs

Sala w Górzykowie jest potrzebna

Marek Białowąs

- Starostwo chce sprzedać budynki po byłym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym za 820 tys. zł - mówi radny Zbigniew Kaczmar

- 820 tys. zł to stanowczo za mało za taki majątek - twierdzi radny Sulechowa Zbigniew Kaczmar. - Przecież są tam aż trzy obiekty i 3,3 hektarowa działka. Sama ziemia w Sulechowie kosztuje dwa razy więcej.

Przypominamy, że starostwo powiatowe wystawiło na sprzedaż budynki po byłym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. W jednym z trzech budynków mieści się świetlica wiejska, w której mieszkańcy Górzykowa organizowali wiele imprez kulturalnych i integrujących lokalną społeczność. Mieszkańców zbulwersowała ta informacja. Wielu skomentowało decyzję starostwa na stronie facebookowej Górzykowa:

- Niestety nie wysłuchano naszych próśb w sprawie przekazania jednego z budynków na cele społeczne i musimy wyprowadzić się do końca lipca. Może ktoś miałby ochotę zrobić z tego miejsca ogólnodostępną ,,perełkę’’ i wystartuje w przetargu? Cena jest naprawdę atrakcyjna! - napisali mieszkańcy.

- 800 tys. za trzy budynki mieszkalne, kotłownię i dużą działkę. Szkoda, że starosta pozostał niewzruszony .... widać te 800 tys. uratuje budżet powiatu. Kasa ponad wszystko - skomentowała informację pani Anna.

Sala wiejska była centrum spotkań dla mieszkańców pięciu wsi. W ciągu 1,5 roku działalności występowało w niej wielu gości. Prężnie działająca społeczność cykliczne organizowała tam koncerty, występy kabaretowe, wystawy.

Jak powiedziała ,,GL’’ Bożena Bykowska, sołtys Górzykowa - rok temu mieszkańcy własnymi siłami i za zebrane składki wyremontowali salę.

- A teraz starostwo powiatowe, od którego dzierżawimy pomieszczenia, każe się nam wynosić. Tylko, że nie ma u nas pomieszczenia, do którego moglibyśmy się przenieść - mówią mieszkańcy, którzy skrzyknęli się i podpisali pod petycją do starosty zielonogórskiego.

Petycja nie pomogła. Starostwo tłumaczyło, że udostępnienie mieszkańcom pomieszczeń na działalność kulturalną, to zadanie gminy.

Nie udało się równnież rozwiązać sprawy burmistrzowi Sule¬chowa Ignacemu Odważnemu, który miesiąc temu zaproponował starostwu, że gmina da rodzinie, mieszkającej w jednym z wystawionych na przetarg budynków, inny lokal. W zamian powiat miałby pozostawić lokalnej społeczności Górzykowa świetlicę. Jednak wtedy trzeba by podzielić działkę i zapewnić drogę dojazdową do obiektu. A to wymagałoby czasu i pieniędzy.

- Działalność lokalnej, bardzo prężnej społeczności, trzeba wspierać - mówi Z. Kaczmar. - dlatego cały czas rozmawiamy i szukamy rozwiązania, aby znaleźć miejsce dla świetlicy wiejskiej. Niestety gmina nie ma wolnych lokali w Górzykowie, który mogłaby przeznaczyć na cele społeczne. Zaproponowano nawet, aby stanąć do przetargu i kupić te budynki. A warto wspomnieć, że gmina dokłada swoje pieniądze do działalności instytucji należących do starosty.

Swoją opinię na temat decyzji starostwa napisał też Zbigniew Trompa, członek rady sołeckiej i stowarzyszenia Górzykowo Winne Wzgórza. Wyliczył on imprezy, który w ciągu zaledwie roku odbyły się w świetlicy wiejskiej. Był to m.in. koncert muzyki flamenco, piknik rodzinny i koncert zespołu Białe Kruki, piknik i koncert New Message, Górzykowskie Kiściozjazdy, czyli konkurs zjazdu na byle czym, koncert zespołu Mint Moods, Macieja Wróblewskiego, Rafała Żura¬wińskiego, saksofonisty Krzysztofa Bendowskiego czy występ kabaretu Hrabi i Adi i wiele innych imprez.

,,Aktywność rady sołeckiej i powołanego Stowarzyszenia Górzykowo Obrzańskie Winne Wzgórze odwołują się także do przebogatej historii wsi i jej najlepszego okresu (...). - czytamy w piśmie Z. Trompa. - Obiekt zwany ,,Góralem’’, w którym obecnie znajduje się sala wiejska to jeden ze śladów najlepszej historii naszej wsi i naszym zdaniem powinien zostać objęty szczególną pieczą konserwatora zabytków.

Marek Białowąs

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.