Ściany skrywały historię

Czytaj dalej
Fot. UM Szprotawa
Kamila Kamiennik

Ściany skrywały historię

Kamila Kamiennik

- Odkrycie brzmi bardzo dumnie, tym bardziej, że nikt o sali nie wiedział, bo była ukryta za grubymi ścianami działowymi - mówi wiceburmistrz Paweł Chylak

W dawnym budynku klasztoru Magdalenek w Szprotawie trwają prace budowlano - montażowe, w związku z przekształcaniem go na Centrum Aktywności Społecznej
.

Badania architektoniczne w dawnym klasztorze

W trakcie przeprowadzania badań architektonicznych, w przyziemiu we wschodniej części budynku odsłonięto renesansową salę z końca XVI wieku. - Gdy na teren dawnego klasztoru wkroczyli robotnicy okazało się, że od strony przyziemia znajduje się ogromna, 100 metrowa sala renesansowa, która kiedyś została podzielona na mniejsze pomieszczenia, m.in. magazynki i kotłownię. Początkowo myśleliśmy, że ściany, które oddzielają od siebie pomieszczenia są nośne, bo były bardzo grube - mówi Paweł Chylak, wiceburmistrz Szprotawy.

Zapomniana sala z ciekawą historią

Gdy w przyziemiu powstały ścianki działowe, sala całkowicie zmieniła swój wygląd i przeznaczenie. Zniknęła też piwnica, która została zasypana gruzem. - Podejrzewamy, że wcześniej mogła tam być sala jadalna sióstr zakonnych, czyli refektarz. W pomieszczeniu jest też zejście do piwnicy, która jest w bardzo dobrym stanie.

-Podejrzewamy, że ta sala była jadalnią dla sióstr Magdalenek - mówi Paweł Chylak

Obecnie przerabiamy budynek pod nową inwestycję. W tej sali miałoby powstać biuro informacji turystycznej, wtedy każdy mógłby podziwiać piękno tego pomieszczenia. Jeszcze w tym tygodniu spodziewamy się kontroli Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który obejrzy salę i podejmie decyzję co do uwydatnienia zabytkowych elementów - wyjaśnia P.Chylak.

Pod kątem badań można salę uznać za najstarsze pomieszczenie w całym budynku. Wartość historyczna i estetyczna sali jest ogromna, dlatego tak ważna jest jej ekspozycja z uwidocznieniem odsłoniętych reliktów gotyckich, oraz układu renesansowego sklepienia.

Wizyta konserwatora w Szprotawie

Oceny sali w dawnym klasztorze dokona Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków już w czwartek. - Jeszcze nie widzieliśmy sali. Więcej będziemy mogli powiedzieć po wizytacji, ponieważ wówczas mogą wyjść inne rzeczy - informuje Agnieszka Skowron z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Zielonej Górze.

W naszym województwie to nie pierwsze takie odkrycie. Jaka będzie decyzja konserwatora? Tego dowiemy się już wkrótce.

Kamila Kamiennik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.