Ścieżka rowerowa potrzebna od zaraz!

Czytaj dalej
Fot. Czesław Wachnik
Czesław Wachnik

Ścieżka rowerowa potrzebna od zaraz!

Czesław Wachnik

Ze Świebodzina do Grodziszcza są prawie 2 km. Dziś to bardzo niebezpieczny odcinek. Dlatego potrzebna jest ścieżka rowerowa.

Grażynę Silwończyk spotkaliśmy, gdy jechała rowerem z Grodziszcza do Świebodzina na zakupy: - Na drodze, czyli na ulicy Młyńskiej, jest naprawdę duży ruch. Bo wiele osób wyjeżdża z miasta nie tylko w kierunku Grodziszcza, ale też Gorzowa i Zielonej Góry. Tymczasem na drodze jest wielu przechodniów, i dorosłych, i dzieci. Ci pierwsi chodzą na zakupy, a dzieci ze szkoły do domu. Dlatego ścieżka pieszo - rowerowa byłaby bardzo przydatna. Dziwi mnie, że jeszcze jej nie ma.

Niebezpieczna droga

Marian Grzywa wybrał się rowerem do Grodziszcza. - Najgorzej jest wieczorem, bo spora część drogi nie jest oświetlona. Wiem, że miasto już wielokrotnie obiecało, iż ścieżka powstanie. Jak na razie na obietnicach się kończyło. Może w przyszłym roku to się zmieni.

- Tu naprawdę jest niebezpiecznie - mówi Grażyna Silwończyk.
Czesław Wachnik - Tu naprawdę jest niebezpiecznie - mówi Grażyna Silwończyk.

Kazimierz Mały jest też oburzony, że o ścieżce media wielokrotnie pisały, tymczasem władze gminy jakby nie widziały problemu. - Ulica Młyńska i dalej droga do Grodziszcza jest naprawdę niebezpieczna. Tym bardziej, że wielu mieszkańców wsi, szczególnie latem, wybiera się na piechotę do miasta. To niecałe dwa kilometry, a więc spacerkiem idzie się pół godziny. Tymczasem wtedy po drodze śmigają pojazdy. Wybudowano ścieżkę do Chociul, dlaczego zatem brakuje jej do Grodziszcza? - pyta pan Kazimierz.

Projekt budowy ścieżki

Marek Nowacki z wydziału budownictwa świebodzińskiego magistratu informuje, że do grudnia ma być gotowy projekt budowy ścieżki. Od miasta w kierunku drogi nr 92 będzie ona biegła po lewej stronie, a później aż do Grodziszcza po prawej stronie. Jest to uwarunkowane stanem pobocza i zabudową. Będzie miała 1,8 km długości, a zakończy bieg obok transformatora. Na razie nieznany jest koszt inwestycji, ale w projekcie budżetu na 2016 rok zarezerwowano na ten cel 870 tys. zł. Jednak zdaniem naszego rozmówcy, suma ta nie musi wystarczyć, stąd miasto chce prosić starostę o pomoc finansową, bo droga jest powiatowa.

- Oczywiście wszystko zależy teraz od radnych, bo to oni zatwierdzają budżet. Czyli jak będą pieniądze, to w 2016 roku ścieżka powinna zostać zbudowana. A wtedy z Grodziszcza, a wcześniej Świebodzina można będzie jechać rowerem np. do Glińska i innych ciekawych miejscowości. Dla rowerzystów to będzie gratka - zauważa Marek Nowacki.

Czesław Wachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.