Sędzia Sądu Okręgowego w Poznaniu miał znieważyć prezydenta Andrzeja Dudę. Zostanie zwolniony z pracy?

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Justyna Piasecka

Sędzia Sądu Okręgowego w Poznaniu miał znieważyć prezydenta Andrzeja Dudę. Zostanie zwolniony z pracy?

Justyna Piasecka

Sędzia Sądu Okręgowego w Poznaniu miał znieważyć w mediach społecznościowych prezydenta Andrzeja Dudę. Wniosek przeciwko Jarosławowi O. został skierowany do sądu dyscyplinarnego. Czy sędzia straci pracę?

Piotr Schab, Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych poinformował o skierowaniu przez jego zastępcę wniosku o rozpoznanie sprawy dyscyplinarnej przeciwko Jarosławowi O., sędziemu Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Czytaj też: Grażyna F., która porzuciła ciało pracownika z Ukrainy w lesie, została złapana przez policję. Ukrywała się przed więzieniem

Sędzia Sądu Okręgowego w Poznaniu miał znieważyć prezydenta

Nie zachowując powściągliwości w korzystaniu z mediów społecznościowych, znieważył Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę w ten sposób, że na serwisie społecznościowym Twitter jako użytkownik @jaroochocki zamieścił wpis o treści: "Panie Duda! Piszę to z całą odpowiedzialnością. Jest pan złym człowiekiem, marnym prezydentem, ziającym nienawiścią w imię swoich doraźnych i partyjnych, politycznych celów. Szkodzi pan Polsce! Sędzia Jarosław Ochocki"

– czytamy w komunikacie rzecznika.

Publikując powyższy wpis, sędzia miał naruszyć art. 178 ust. 3 Konstytucji RP, który zakazuje prowadzenia „działalności publicznej nie dającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów”.

Ponadto miał naruszyć także art.82 § 1 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych w zakresie obowiązku postępowania zgodnie ze ślubowaniem sędziowskim, w tym w szczególności stania na straży prawa i kierowania się zasadami godności i uczciwości w służbie i poza nią.

Sędzia ma prawo do wyrażania swoich poglądów, ale...

Kwalifikując działanie obwinionego, jako przewinienia dyscyplinarne, polegające na uchybieniu godności urzędu, należy przypomnieć, że jakkolwiek sędziowie nie są ograniczeni w prezentowaniu swoich poglądów w zakresie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, to jednocześnie mogą czynić we właściwej formie, w sposób stonowany, tak, aby nie narażać innych osób na poniżenie lub uszczerbek na honorze i godności

– napisał rzecznik.

Poznański sędzia miał znieważyć prezydenta Andrzeja Dudę
Łukasz Gdak Poznański sędzia miał znieważyć prezydenta Andrzeja Dudę

Schab wskazał, że sędzia, jak każdy obywatel ma prawo do wyrażania swoich poglądów, ale „etyka zawodowa nakazuje powściągliwość w demonstrowaniu emocji zwłaszcza podczas publicznych wypowiedzi, a szczególnie w sytuacji, gdy nieuzasadniona ekspresja naraża inne osoby na poniżenie ich honoru i godności”.

Rzecznik dodał, że od sędziów wymaga się więcej niż od przeciętnego człowieka.

Natomiast znieważanie jakiejkolwiek osoby, nie mieści się we wzorcu godnego zachowania każdego człowieka, nie tylko sędziego. Publiczne znieważanie urzędującego Prezydenta RP naruszało wynikający z Konstytucji RP generalny nakaz zachowania przez sędziego apolityczności i nie miało nic wspólnego z realizacją konstytucyjnego prawa do swobodnego wyrażania opinii oraz ferowania krytyki władzy publicznej

– czytamy w komunikacie.

---------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 1% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Justyna Piasecka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.