Seniorze! Chcesz zostać radnym?

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

Seniorze! Chcesz zostać radnym?

Jarosław Miłkowski

Gorzów chce skorzystać z doświadczenia starszych i powołuje radę seniorów. Mówi nam o tym Dominika Ślązak z wydziału spraw społecznych.

Dlaczego miasto powołuje Gorzowską Radę Seniorów?
By mogła ona reprezentować interesy osób starszych przed władzami miasta i wyrażać opinie w ważnych dla seniorów sprawach. Mamy nadzieję, że pozwoli też wykorzystać bogate doświadczenie seniorów oraz przyczyni się do zwiększenia ich aktywności.

A w jakich konkretnie sytuacjach seniorzy będą władzy pomocni?
Będą mogli wyrazić swoją opinię choćby na temat planów inwestycyjnych. Będą mogli powiedzieć, że przy danej inwestycji należy zwrócić uwagę, by schody były dostosowane do sił osób starszych. Gorzowska Rada Seniorów będzie mogła też przyjmować swoje uchwały. Będzie zatem przypominała radę miasta. Szczegółowe zadania zostaną jednak ustalone na pierwszym jej posiedzeniu.

Czym podobne rady zajmują się w innych miastach?
W Oleśnie rada seniorów zebrała ponad 800 podpisów pod wnioskiem o utworzenie domu dziennego pobytu. W Łodzi w takim domu poszerzono ofertę o zajęcia komputerowe i zakupiono laptopy. Z kolei w Oświęcimiu rada zainicjowała akcję „kawa za złotówkę”, dzięki której seniorzy mogą taniej wypić kawę w kawiarniach. A w Nysie ustawiono przystanek w miejscu, które chcieli seniorzy. Podobnymi sprawami rada seniorów może się zajmować także w Gorzowie.

Kiedy poznamy skład rady?
Do 5 marca trwa nabór kandydatów. Jeśli zgłosi się więcej niż 15 osób, będzie dodatkowe głosowanie.

Kto może się zgłaszać do rady?
Osoby, które ukończyły 60. rok życia. Kandydat musi być też mieszkańcem Gorzowa.

Jeśli któryś z co najmniej 60-letnich naszych Czytelników ma pomysły, którymi może podzielić się z władzą i chciałby być w radzie, też może się zgłosić?
Oczywiście. Najpierw musi wypełnić formularz zgłoszeniowy, który jest do pobrania w naszej siedzibie przy ul. Teatralnej 26 lub na stronie internetowej gorzow.pl. Do tego musi dołączyć oświadczenie, że chce być kandydatem do rady, a oprócz niej dołączyć także listę 15 osób, które go popierają. Te wszystkie dokumenty trzeba złożyć w kancelarii urzędu miasta przy ul. Sikorskiego lub przy ul. Myśliborskiej.

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.