Seniorzy dobrze radzą sobie z rachunkami, ale źle z długami

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
AG

Seniorzy dobrze radzą sobie z rachunkami, ale źle z długami

AG

Z okazji święta babci i dziadka (obchodziliśmy je w minionym tygodniu) warto sprawdzić, jaka jest sytuacja finansowa seniorów. Z danych BIG InfoMonitor wynika, że osoby starsze doskonale radzą sobie z obsługą wszelkiego rodzaju rachunków, ale ze spłatą rat jest już gorzej.

Z okazji święta babci i dziadka (obchodziliśmy je w minionym tygodniu) warto sprawdzić, jaka jest sytuacja finansowa seniorów. Z danych BIG InfoMonitor wynika, że osoby starsze doskonale radzą sobie z obsługą wszelkiego rodzaju rachunków, ale ze spłatą rat jest już gorzej.

Seniorzy nie mają sobie równych, jeśli chodzi o solidność w spłacie bieżących rachunków. Wśród osób w wieku co najmniej 65 lat zaledwie 13 osób na 1.000 ma kłopot z ich terminowym opłacaniem (1,3 proc.). Pod względem solidności nie dorównuje im żadna inna grupa wiekowa. Przeciętny dla wszystkich Polaków odsetek nieopłacanych w terminie zobowiązań pozakredytowych wynosi 4 proc. - wynika z Raportu InfoDług o niesolidnych dłużnikach. Mowa tu o nieopłaconych przez co najmniej 60 dni od terminu rachunkach za media, telefon, telewizję kablową, czynsz, alimenty, pożyczki gotówkowe z firm pozabankowych, czy też o zobowiązaniach odsprzedanych firmom windykacyjnym.

Wśród najstarszych osób wszystkie rachunki na czas zawsze reguluje dwie trzecie ankietowanych

- Osoby starsze starają się regulować swoje długi. Na niepłacenie zobowiązań nie pozwalają im wyznawane wartości i zasady, do których młodsze pokolenia niestety nie przywiązują już tak dużej wagi - mówi Mariusz Hildebrand, wiceprezes BIG InfoMonitor.
Jak bardzo starsze pokolenie wyróżnia się pod względem moralności płatniczej pokazuje też badanie „Zachowania Polaków związane z opłacaniem rachunków”, przeprowadzone przez Millward Brown na zlecenie BIG InfoMonitor.

Wynika z niego, że wśród najstarszych osób wszystkie rachunki na czas zawsze reguluje dwie trzecie ankietowanych, podczas gdy przeciętnie odsetek ten wynosi 52 proc. Choć może się to wydawać zaskakujące, to jedynie co dziesiąta osoba spośród pytanych w wieku co najmniej 60 lat zapominała o terminie płatności rachunków, w sytuacji gdy ogólnie w społeczeństwie przyznawało się do tego aż 18 proc. ankietowanych. Wśród respondentów, którzy nie ukończyli 25 lat, o fakturze zapominał niemal co czwarty badany.
Jak z powyższego wynika, jeśli osoba starsza nie płaci rachunków, to z pewnością dlatego, że naprawdę nie może.

Sytuacja jednak zmienia się, gdy do comiesięcznych obciążeń osoby starsze włączają raty kredytów. Wówczas odsetek osób mających kłopoty z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań pozakredytowych i kredytowych wzrasta do 4,7 proc.
Uwzględniając zatem obciążenia kredytowe seniorzy tracą pierwszą pozycję pod względem solidności płatniczej. Lepiej od nich wypadają najmłodsi, między 18. a 24. rokiem życia, gdzie odsetek osób z kłopotami wynosi 3,4 proc.

Obecnie w Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Po zmianie prawa komornik, egzekwując należności, będzie musiał pozostawić emerytowi i renciście kwotę stanowiącą równowartość świadczenia minimalnego. Dla emerytów minimalne świadczenie wynosi obecnie 880,45 zł, zaś dla rencistów 675,17 zł.

Obecnie komornik może pozostawić na życie emerytom i rencistom niższe kwoty niż wynosi stawka minimalna i jest to odmienne podejście niż przy egzekucji z wynagrodzenia, gdzie komornik zobowiązany jest pozostawić dłużnikowi do dyspozycji kwotę stanowiącą płacę minimalną.

AG

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.