Seniorzy: Kargowa pragnęła, by takie miejsce powstało [wideo, zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Alicja Kucharska

Seniorzy: Kargowa pragnęła, by takie miejsce powstało [wideo, zdjęcia]

Alicja Kucharska

- Trzeba się chwalić tym, co dobre. A my, chcemy się pochwalić naszym domem! - mówią seniorzy z Kargowej.

- W końcu są ludzie dookoła mnie i mogę się wygadać - mówi pani Leokadia.

- Nie mogłam podnieść ręki, a dziś tak się wygimnastykowałam, że nie mam z tym problemu - wtrąca pani Zofia

- Oby więcej takich miejsc - stwierdzają zgodnie seniorzy.

Miejsce z myślą o osobach starszych

Od kilku dni ich drugim domem stał się Dzienny Dom Senior Plus, który powstał w budynku Gminnego Centrum Kultury. Do dyspozycji seniorów jest aż 240 mkw.

Na utworzenie i wyposażenie placówki gmina otrzymała dotację w wysokości 296 tys. zł z Programu Wieloletniego ”Senior plus”, a kwotę 74 tys. zł dołożono z budżetu gminy.

- O utworzeniu takiej placówki myśleliśmy już wcześniej. Wniosek chcieliśmy już składać w poprzednim naborze, jednak nie mieliśmy dobrej lokalizacji - przypomina burmistrz Jerzy Fabiś. - Inna, którą braliśmy pod uwagę, była oddalona, a takie miejsce musi być blisko, jak najbliżej centralnego punktu miejscowości.

Gdy bibliotekę przeniesiono do mediateki i zwolniło się mieszkanie służbowe, można było zrealizować plany co do tego miejsca.

- Dziś jest to piękna, duża i funkcjonalna placówka - zaznacza burmistrz.

Dzień wypełniony wrażeniami

Sala aktywności ruchowej, kuchnia, pomieszczenie klubowe, zakątek z prasą, komputerem, telewizją, pokój odpoczynku, zabiegowo - pielęgniarski, szatnia, łazienka, toalety i pomieszczenie ogólnodostępne. - Na ploteczki i na kawkę. Tu zaczynamy dzień - opowiadają seniorzy.

Oferta DDS plus skierowana jest do osób starszych, powyżej 60. roku życia.

- Obejmuje m. in. zajęcia aktywności ruchowej lub kinezyterapii (leczenie ruchem - dop. red.), edukacyjne, kulturalne, rekreacyjne i opiekuńcze - wylicza administrator Dziennego Domu Seniora Plus Sabina Kokocińska. W ramach oferty seniorzy mogą liczyć na wskazówki pielęgniarki i rehabilitantki.

- Codziennie prowadzona jest rehabilitacja. Można ćwiczyć samemu, ale i pod okiem specjalisty. Wszystko zależy od rodzaju schorzenia, w zależności od tego dobierane są ćwiczenia - dodaje pani Sabina.

Zamykają drzwi przed samotnością

- Każdy znajdzie tu coś dla siebie, jednak przede wszystkim jesteśmy tu po to, żeby ze sobą rozmawiać - podkreśla S. Kokocińska.

Na tę chwilę z bogatej oferty korzysta 15 osób. Jeszcze kilku seniorów może z niej skorzystać. Kto? Mieszkańcy gminy w wieku 60 plus, którzy są nieaktywni zawodowo, a chcą spędzać czas aktywnie, w grupie przyjaciół.

Czy to miejsce było potrzebne?

- Ojej, naprawdę bardzo - mówi stanowczo Zofia Kwiecień. - To olbrzymia pomoc dla seniorów, zwłaszcza samotnych. Kargowa pragnęła takiego miejsca i myślę, że cieszą się wszystkie osoby starsze.

- Bardzo mi się tu podoba. Miło się spędza czas. Wczoraj mogliśmy pograć, dziś mamy rehabilitację. Dużo się dzieje - ocenia Jan Rybczyński.

- A ja w końcu mogłam porozmawiać i się wygadać - mówi uśmiechnięta Leokadia Najda. - Codziennie gdzieś wychodziłam, chociażby z psem na spacer, ale brakowało mi kontaktu z ludźmi. Bo ja naprawdę lubię ludzi. I namawiam, żeby tu przychodzili. Opłaty są symboliczne, a jak emeryturka czy renta mała, to nawet za darmo. I najważniejsze: tu jesteśmy wszyscy razem. A tak, to co? Tylko telewizor pozostaje.

- Wyposażenie idealne. Jest naprawdę pięknie. Można śmiało polecać, ja już namawiam koleżanki, które spotykam, bo naprawdę warto. Luksusowo, czyściutko, bogata oferta, fachowa opieka - nie może się nachwalić pani Zofia.

Odpowiednie wnioski można pobrać, ale i później złożyć w Ośrodku Pomocy Społecznej (ul. Rynek 33).

Więcej informacji można uzyskać dzwoniąc pod numer 68 35 25 128.

Warto zaznaczyć, że osoby samotne, których dochód nie przekroczy 634 zł oraz osoby w rodzinie, których dochód na osobę nie przekroczy 514 zł, nie będę ponosiły żadnych opłat.

Pozostali seniorzy za dzień pobytu powinni zapłacić symboliczną złotówkę. Seniorzy mają zapewniony posiłek w ciągu dnia. W placówce mogą spędzać osiem godzin dziennie, przez pięć dni w tygodniu.

W tym domu miejsca nie zabraknie

- To dobrze wykorzystane pomieszczenia, w centralnym punkcie Kargowej - mówi burmistrz Fabiś. - Pomieszczenia, które będą służyć codziennie. Myślę, że będzie to ewaluowało w kierunku zwiększenia liczby osób.

- Warto podkreślić, że jeśli zajdzie taka potrzeba uczestnikom możemy zapewnić dowozy. Nie tylko mieszkającym w Kargowej, ale i innych miejscowościach gminy - zaznacza S. Kokocińska.

Bo założenie jest takie, by integrować osoby starsze z całej gminy, także środowisk wiejskich, gdzie czasem seniorom jeszcze trudniej skorzystać z oferty większej miejscowości. - I oby jak najwięcej takich osób odważyło się do nas przyjść. Siedzenie w domu nic nie zmieni, a tu, dzięki miłej atmosferze, życie jest jakby... łatwiejsze - zachęcają seniorzy.

Inwestycja jest współfinansowana ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej otrzymanych w ramach Programu Wieloletniego ,,Senior+” na lata 2015-2020 edycja 2017.

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.