Seniorzy rzadko wypoczywają za granicą, częściej na działce

Czytaj dalej
Fot. 123rf
AG

Seniorzy rzadko wypoczywają za granicą, częściej na działce

AG

Czy polscy seniorzy, osoby w wieku emerytalnym, jeżdżą co roku na wakacje? Gdzie wypoczywają i z czego ewentualnie finansują swoje wojaże?

Jeszcze w 2012 roku badania CBOS wykazywały, że ponad połowa polskich seniorów nigdy nie była za granicą, a tylko 17 proc. emerytów korzysta z wyjazdów wypoczynkowych lub turystycznych. Dziś jest trochę lepiej, choć większość emerytów spędza wakacje w Polsce, a jeśli decyduje się na wyjazd zagraniczny, to poluje na tańsze oferty i podróżuje poza sezonem.
Potwierdzają to dane Travelplanet.pl. W szczycie sezonu wyjeżdża tylko 24 proc. seniorów, podczas gdy termin ten wybiera około 44 proc. wszystkich turystów. Seniorzy, którzy wyjeżdżają za granicę decydują się najczęściej na wyjazd do Grecji, Egiptu, Turcji, Hiszpanii oraz Bułgarii. Wciąż są jednak mniejszością.

Najlepiej na działce

Jeszcze w 2008 roku z wypoczynku na działkach korzystało 10 proc. społeczeństwa, a samych działek było w Polsce około miliona. Aż 60 proc. polskich działkowców to osoby w wieku 50 plus. To właśnie one spędzają na działce 11-12 godzin tygodniowo (w sezonie). Dużą część działkowców (40 proc.) stanowią też emeryci.
Z badania Funduszu Hipotecznego DOM wynika, że co piąty senior nie przeznacza żadnych pieniędzy „na przyjemności”. Co trzeci (33 proc.) deklaruje, że wydaje na ten cel poniżej 100 zł miesięcznie. Najczęstsze formy spędzania wolnego czasu wśród emerytów to czytanie książek i gazet (86 proc.), oglądanie telewizji (prawie 62 proc.), spacery (35 proc.) oraz prace w ogródku (prawie 13 proc.).
– Z naszych badań wynika, że aż 60 procent seniorów wydaje posiadane środki pieniężne na pokrycie bieżących wydatków, takich jak czynsz, opłaty mieszkaniowe i podstawowe zakupy. Co trzeci senior przeznacza emeryturę na zakup leków. Gotówki brakuje nie tylko na przyjemności, ale również na podstawowe potrzeby, zatem wypoczynek w Polsce, na działce lub po prostu na łonie natury jest często wybieraną formą spędzania wolnego czasu – mówi Robert Majkowski z Funduszu Hipotecznego DOM.
Osoby starsze decydują się też na agroturystykę lub pobyt w sanatorium refundowanym przez NFZ. Dalekie wojaże często zostają w sferze marzeń.

Pieniądze na wakacje

Z badania PBS dla firmy Provident wynika, że 52 proc. Polaków finansuje wakacyjny wyjazd z oszczędności (52 proc), bieżących dochodów (24 proc.) lub zaciągniętej na ten cel pożyczki (4 proc.).
– Seniorzy mają problem, ponieważ nie posiadają zbyt wielu oszczędności, a ich dochód, czyli emerytura jest jednym z najniższych świadczeń w Europie – mówi Robert Majkowski z Funduszu Hipotecznego DOM.
Jak wykazały badania Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych, najczęściej wskazywanym przez seniorów sposobem radzenia sobie z nagłym wydatkiem (np. w wysokości 2000 zł) jest pożyczka od rodziny lub znajomych (39 proc.). Co trzeci ankietowany deklaruje, że sięga w takiej sytuacji do własnych środków pieniężnych, a co czwarty posiłkuje się pożyczką lub kredytem w banku.

Wakacyjny wyjazd trudno nazwać nagłym wydatkiem, co nie zmienia faktu, że średnia kwota, jaką Polacy przeznaczają na urlop, waha się w przedziale 1500-2900 zł.
– Oczywiście, że renta dożywotnia może być źródłem finansowania podróży czy innych przyjemności, ale warto podkreślić, że pierwsze środki pieniężne, które seniorzy otrzymują od funduszu hipotecznego, przeznaczają na spłatę zadłużenia, leki i inne bieżące potrzeby, na które brakowało im wcześniej pieniędzy – mówi Robert Majkowski z Funduszu Hipotecznego DOM.

AG

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.