Seniorzy w gminie Kargowa nie będą się nudzić

Czytaj dalej
Fot. Marek Białowąs
Marek Białowąs

Seniorzy w gminie Kargowa nie będą się nudzić

Marek Białowąs

- Szczęście, że magistrat dał nam to pomieszczenie w ratuszu, bo nie mogliśmy się już pomieścić - mówi Brygida Wróblewska

Pani Brygida jest prezeską kargowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku od początku powstania stowarzyszenia. A w tym roku UTW będzie obchodził już okrągłą 10. rocznicę istnienia.

- W planach mamy z tej okazji imprezę - mówi pani Brygida. - Na razie nie mogę jednak mówić o szczegółach, bo do czerwca jest jeszcze trochę czasu, a atrakcje będą zależeć od tego ile będziemy mieć pieniędzy. Mogę tylko zdradzić, że na pewno będą u nas z tej okazji nasi przyjaciele z niemieckiego Schulzendorf.

Kargowski UTW od końca ub. r. ma swoją siedzibę w ratuszu. To mały pokoik na parterze, w którym kiedyś mieściła się gminna kasa. Stąd solidne drzwi wejściowe i stalowe kraty w oknie.

- Miejsca może i mało, ale i tak jesteśmy wdzięczni, że mamy gdzie przechowywać dokumenty i spotkać się na posiedzenie zarządu. Dotychczas korzystaliśmy z gościnności biura Regionu Kozła, a teraz jesteśmy niezależni.
W stowarzyszeniu działa dziś ok. 90 osób. To bardzo dobry wynik, jak na tak małą gminę jaką jest Kargowa. Co przyciąga miejscowych seniorów do UTW?
- Jest to szereg propozycji. Praktycznie każdy znajdzie u nas zajęcie dla siebie. Mielibyśmy jeszcze więcej osób, gdyby ludzie mieli jak dojechać do Kargowej z okolicznych wsi. A tak, jak nie ma samochodu w rodzinie, a autobusy nie kursują to część seniorów musi zostać w domach - powiedziała B. Wróblewska.

Miejscowy UTW działa prężnie. Kargowscy emeryci zdobyli niedawno 3. miejsce na turnieju gry w kręgle stowarzyszeń z terenu woj. lubuskiego. Systematycznie co miesiąc odbywają się wykłady dla seniorów. Na 14 marca zaplanowano np. wykład na temat zdrowia połączony z badaniem słuchu emerytów. 24 marca będzie można wysłuchać w mediatece opowieści o dawnym życiu na terenie Ziemi Lubuskiej. A już 8 kwietnia członkowie UTWpojadą do operetki poznańskiej na ,,Księżniczkę Czardasza’’. Gmina sfinansuje w tym wypadku wynajem autokaru.

- Wiele naszych działań nie byłoby możliwych bez wsparcia gminy i unijnych pieniędzy - mówi B. Wróblewska. - W tym roku mamy już zagwarantowaną realizację dwóch dużych projektów przygotowanych z myślą o kargowskich seniorach.

UTW proponuje m.in. udział emerytom raz w tygodniu w ćwiczeniach gimnastycznych na sali sportowej pod okiem specjalistki od rehabilitacji. Od mają do października będzie można też brać udział w zajęciach w kręgielni w Babimoście, wycieczce turystycznej w czerwcu czy rajdzie rowerowym.

- A w maju będziemy mieli tygodniową wycieczkę dla 40 osób do Pobierowa - mówi B. Wróblewska. - W ramach innego zadania dofinansowanego przez gminę będzie wyjazd do Poznania i zajęcia umuzykalniające.

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.