Seniorzy znaleźli drugi dom w dawnym ognisku muzycznym [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Brożek
Dariusz Brożek

Seniorzy znaleźli drugi dom w dawnym ognisku muzycznym [ZDJĘCIA]

Dariusz Brożek

Ruszyły zajęcia w ośrodku dla seniorów, który utworzono w dawnym ognisku muzycznym. - Lepiej spotkać się ze znajomymi i pożytecznie spędzić z nimi czas, niż nudzić się w domu - mówi 88-letnia Janina Suchowska.

Placówkę otwarto wprawdzie pod koniec minionego roku, ale nabór uczestników i wyposażenie pomieszczeń zajęły pracownikom opieki społecznej kilka tygodni. We wtorkowe południe zastaliśmy tam m.in. Marię Wasilkiewicz. Była zachwycona zajęciami.

- Do tej pory spotykaliśmy się na ulicach i mijaliśmy się mówiąc dzień dobry. Teraz możemy porozmawiać i poznać się bliżej. Liczę, że w ośrodku odbywać się będą prelekcje i spotkania z ciekawymi ludźmi - mówiła.

Na gimnastykę i zajęcia ruchowe liczy 82-letnia Anna Dawid. - Przydałyby się także zajęcia z obsługi komputerów. Mam laptop, ale nie wiem, jak z niego korzystać - dodaje.

Wykład biskupa Pawła Sochy i otwarcie "papieskiej" wystawy w muzeum. Zobacz zdjęcia

Najstarszą uczestniczką zajęć jest 94-letnia Antonina Badach. W Międzyrzeczu mieszka od 1945 r. Trafiła tutaj prosto z robót przymusowych w głębi Niemiec. - Po zakończeniu wojny mieliśmy do wyboru pięć kontynentów. Ojciec postanowił, że wracamy do Polski. Zatrzymaliśmy się w wyludnionym Międzyrzeczu i zdecydowaliśmy się tutaj osiedlić - opowiada.

Ośrodek powstał w budynku, w którym wcześniej mieściło się ognisko muzyczne. Przez kilka lat stał pusty i niszczał. Jak podkreśla burmistrz Remigiusz Lorenz, remont i utworzenie w nim ośrodka dla seniorów były możliwe dzięki rządowej dotacji z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Pomysł utworzenia domu seniora wychwala m.in. uczestnicząca w zajęciach Halina Kucharska. - Jest bardzo potrzebny w naszym mieście - zapewnia.

Jak balowali maturzyści? Zobacz wideo!

Czym ośrodek kusi seniorów? - Dopiero zaczynamy. Będziemy prowadzić zajęcia ruchowe i manualne, artystyczne, muzykoterapię. Z pewnością nikt tutaj się nie będzie nudzić - zapewniają opiekunki seniorów Danuta Rozbicka i Marlena Bławuciak.

Zajęcia rozpoczynają się o godz. 9.00 i trwają do godz. 15.00. Opiekunki dodają, że ich podopieczni mogą korzystać na miejscu z posiłków, będą też uczestniczyć w indywidualnych zajęciach fizjoterapeutycznych.

Wicemistrz świata rozpalił emocje dzieci

W zajęciach uczestniczy 30 osób. - Mamy wprawdzie tyle samo miejsc, ale niektórzy z seniorów przychodzą tylko w wybrane dni, dlatego przyjmujemy jeszcze zgłoszenia - informuje dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Maria Górna, której podlega Dom Dziennego Pobytu Senior Plus.

W zajęciach uczestniczą osoby powyżej 60 roku życia, które nie są już aktywne zawodowo. Udział jest odpłatny. Wysokość opłat zależy od dochodów na członka danej rodziny i wynosi od 100 do 200 zł miesięcznie. Zainteresowani udziałem w zajęciach powinni się kontaktować w tej sprawie z OPS, który mieści się przy ul. Wojska Polskiego.

Więcej informacji z powiatu międzyrzeckiego w „Gazecie Lubuskiej” i na portalu miedzyrzecz.naszemiasto.pl

Dariusz Brożek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.