Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Seniorzy znaleźli drugi dom w dawnym ognisku muzycznym [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Brożek
Dariusz Brożek

Seniorzy znaleźli drugi dom w dawnym ognisku muzycznym [ZDJĘCIA]

Dariusz Brożek

Ruszyły zajęcia w ośrodku dla seniorów, który utworzono w dawnym ognisku muzycznym. - Lepiej spotkać się ze znajomymi i pożytecznie spędzić z nimi czas, niż nudzić się w domu - mówi 88-letnia Janina Suchowska.

Placówkę otwarto wprawdzie pod koniec minionego roku, ale nabór uczestników i wyposażenie pomieszczeń zajęły pracownikom opieki społecznej kilka tygodni. We wtorkowe południe zastaliśmy tam m.in. Marię Wasilkiewicz. Była zachwycona zajęciami.

- Do tej pory spotykaliśmy się na ulicach i mijaliśmy się mówiąc dzień dobry. Teraz możemy porozmawiać i poznać się bliżej. Liczę, że w ośrodku odbywać się będą prelekcje i spotkania z ciekawymi ludźmi - mówiła.

Na gimnastykę i zajęcia ruchowe liczy 82-letnia Anna Dawid. - Przydałyby się także zajęcia z obsługi komputerów. Mam laptop, ale nie wiem, jak z niego korzystać - dodaje.

Wykład biskupa Pawła Sochy i otwarcie "papieskiej" wystawy w muzeum. Zobacz zdjęcia

Najstarszą uczestniczką zajęć jest 94-letnia Antonina Badach. W Międzyrzeczu mieszka od 1945 r. Trafiła tutaj prosto z robót przymusowych w głębi Niemiec. - Po zakończeniu wojny mieliśmy do wyboru pięć kontynentów. Ojciec postanowił, że wracamy do Polski. Zatrzymaliśmy się w wyludnionym Międzyrzeczu i zdecydowaliśmy się tutaj osiedlić - opowiada.

Ośrodek powstał w budynku, w którym wcześniej mieściło się ognisko muzyczne. Przez kilka lat stał pusty i niszczał. Jak podkreśla burmistrz Remigiusz Lorenz, remont i utworzenie w nim ośrodka dla seniorów były możliwe dzięki rządowej dotacji z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Pomysł utworzenia domu seniora wychwala m.in. uczestnicząca w zajęciach Halina Kucharska. - Jest bardzo potrzebny w naszym mieście - zapewnia.

Jak balowali maturzyści? Zobacz wideo!

Czym ośrodek kusi seniorów? - Dopiero zaczynamy. Będziemy prowadzić zajęcia ruchowe i manualne, artystyczne, muzykoterapię. Z pewnością nikt tutaj się nie będzie nudzić - zapewniają opiekunki seniorów Danuta Rozbicka i Marlena Bławuciak.

Zajęcia rozpoczynają się o godz. 9.00 i trwają do godz. 15.00. Opiekunki dodają, że ich podopieczni mogą korzystać na miejscu z posiłków, będą też uczestniczyć w indywidualnych zajęciach fizjoterapeutycznych.

Wicemistrz świata rozpalił emocje dzieci

W zajęciach uczestniczy 30 osób. - Mamy wprawdzie tyle samo miejsc, ale niektórzy z seniorów przychodzą tylko w wybrane dni, dlatego przyjmujemy jeszcze zgłoszenia - informuje dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Maria Górna, której podlega Dom Dziennego Pobytu Senior Plus.

W zajęciach uczestniczą osoby powyżej 60 roku życia, które nie są już aktywne zawodowo. Udział jest odpłatny. Wysokość opłat zależy od dochodów na członka danej rodziny i wynosi od 100 do 200 zł miesięcznie. Zainteresowani udziałem w zajęciach powinni się kontaktować w tej sprawie z OPS, który mieści się przy ul. Wojska Polskiego.

Więcej informacji z powiatu międzyrzeckiego w „Gazecie Lubuskiej” i na portalu miedzyrzecz.naszemiasto.pl

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Gazety Lubuskiej.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Gazety Lubuskiej
  • codzienne e-wydanie Gazety Lubuskiej
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Dariusz Brożek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetalubuska.pl

Bilety na koncert grupy "The 12 Tenors" 25.04.2019

Prenumerata cyfrowa "Gazety Lubuskiej" z dwoma biletami na koncert 12 TENORÓW GRATIS!

180,00 378,00

Na koncercie 25 kwietnia na hali CRS w Zielonej Górze usłyszymy nie tylko arie operowe, ale również covery znakomitych hitów XX wieku.

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.