Sławomir Bobbe

Siedem kilometrów do busa

Dzięki bit city transport między Bydgoszcz a Toruniem nie nastręcza większych trudności - ocenia raport IRM. Fot. Dariusz Bloch Dzięki bit city transport między Bydgoszcz a Toruniem nie nastręcza większych trudności - ocenia raport IRM.
Sławomir Bobbe

Projekty ZIT rzadko przynoszą korzyści większej liczbie gmin - stwierdza raport IRM. Krakowski Instytut Rozwoju Miast przygotował raport o zarządzaniu i współpracy w miejskich obszarach funkcjonalnych. Specjaliści przyjrzeli się działaniu między innymi komunikacji.

Obserwatorium Polityki Miejskiej Instytutu Rozwoju Miast przyjrzało się komunikacji pomiędzy miastem centralnym rdzeniem (Bydgoszczą i Toruniem) a gminami satelickimi, jak i pomiędzy samymi miastami centralnymi. Wnioski są zaskakujące.

Naukowcy podkreślają, że „nierównomiernie rozwija się sieć komunikacji podmiejskiej w obszarze funkcjonalnym Bydgoszczy i Torunia - o ile gminy wokół Bydgoszczy są skomunikowane z miastem, o tyle wokół Torunia gminy niesąsiadujące bezpośrednio z rdzeniem są często w ogóle pozbawione dostępu do komunikacji publicznej (Łubianka, Chełmża, Obrowo, Czernikowo).

Co ciekawe, to nie gminy znajdujące się między Bydgoszczą Toruniem mają najlepsze połączenia z miastami, jest wręcz odwrotnie. Wysokie oceny w tej kategorii mają gminy zlokalizowane na krańcach obszarów funkcjonalnych. - W najlepszej sytuacji są mieszkańcy Osielska, gdzie na 1000 mieszkańców jest około 18 par połączeń komunikacja publiczna w dzień roboczy - czytamy w raporcie.

Nie ma się jednak z czego cieszyć. Na tle innych miast wojewódzkich transport kuleje.

W dalszej części artykułu przeczytacie

 • W których gminach mieszkańcy mają najdalej do komunikacji publicznej
 • Jak naukowcy ocenili działanie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych
Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Sławomir Bobbe

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.