Siedziba straży rybackiej pnie się szybko w górę

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

Siedziba straży rybackiej pnie się szybko w górę

Alicja Kucharska

Społecznicy działający w straży rybackiej w końcu doczekali się własnego kąta. - Dla nas to duże wyróżnienie - mówią.

Społeczna Straż Rybacka, wzbogaci się o nową siedzibę. Mury już się pną. Prawdopodobnie w czerwcu obiekt, który zlokalizowany jest na peryferiach Lubrzy, będzie już w pełni gotowy.

Społecznie walczą z kłusownikami

Społeczna straż rybacka zrzesza około 30 osób z naszego terenu. Ich zadaniem jest kontrola jezior oraz ważniejszych cieków wodnych. A więc członkowie walczą z kłusownikami.

- Pamiętajmy że jest to praca społeczna. Myślę więc, że przy tym wymogu, 30 osób to i tak dobry wynik - mówi Janusz Stańczyk, komendant SSR.

To oni prowadzą kontrole na jeziorach. W sumie 25 akwenach w powiecie. W 2014 roku otrzymali odpowiedni sprzęt: samochód, łódki, umundurowanie.

- I nie mieliśmy siedziby, by móc to przechowywać w należytych warunkach. Teraz to się zmieni, bo powstaje budynek, który w całości finansuje PZW w Zielonej Górze - dodaje komendant.

Zyska nie tylko straż rybacka

Obiekt będzie służył nie tylko społecznikom, ale także wszystkim wędkarzom.

- W powiecie jest 10 kół. I każde będzie mogło tu zorganizować spotkanie -dodaje skarbnik koła Ryszard Prochownik.

Na ten sam aspekt zwraca uwagę Beata Gacek, rzecznik prasowy zarządu okręgu PZW w Zielonej Górze. - Obiekt ma służyć jako baza dla Społecznej Straży Rybackiej powiatu świebodzińskiego oraz jako miejsce spotkań dla wędkarzy kół rejonu - wyjaśnia i zaznacza: Takich inwestycji chcemy zrealizować więcej, tam gdzie działa i osiąga wyniki Społeczna Straż Rybacka. Ma to być także miejsce do przechowywania sprzętu i spotkań przed wyjazdami na patrole.

Budynek będzie miał dwie kondygnacje. Łącznie ponad 100 m2. Budowa rozpoczęła się w grudniu. Być może w czerwcu zostanie zakończona.

- Całkowity koszt budowy wyniesie około 500 tys. Cała inwestycja finansowana jest ze pieniędzy okręgu. Ze składek na ochronę i zagospodarowanie wód. Planujemy, by budowa była zakończona w pierwszym półroczu bieżącego roku - dodaje B. Gacek.

- Dotychczas spotykaliśmy się w gminnym ośrodku kultury. Teraz będziemy mieli miejsce dla siebie - mówią J.Stańczyk i R.Prochownik
Alicja Kucharska - Dotychczas spotykaliśmy się w gminnym ośrodku kultury. Teraz będziemy mieli miejsce dla siebie - mówią J.Stańczyk i R.Prochownik

Będą mogli rozwinąć swoją działalność

- Dla nas to naprawdę ogromne wyróżnienie, ale i udogodnienie, bo oprócz tego, że w końcu znajdzie się miejsce na sprzęt, to będziemy mogli organizować tu przeróżne spotkania czy zebrania. Dotychczas spotykaliśmy się w gminnym ośrodku kultury. Teraz, będziemy mieli własny kąt, w którym z pewnością powstanie część biurowa i sala spotkań - uzupełnia komendant.

Głównymi obowiązkami straży jest kontrola akwenów, wędkarzy i przeciwdziałanie kłusownictwu. Patrole odbywają się zarówno w dzień, jak i w nocy. Sprawdzane są m. in. karty wędkarskie, kontrolowany jest połów ryb, sprzęt, a także zdobycze: wielkość ryby czy też nie znajduje się przypadkiem w okresie ochronnym.

- Myślę, że ich działalność jest potrzebna. Wiadomo, że policja nie wszędzie może dotrzeć - zaczyna pan Karol. - A oni są wędkarzami, wiedzą, gdzie i w jaki sposób może dochodzić do wykroczeń. I mogą szybko zareagować. Dobrze, że będą mieli miejsce dla siebie. - dodaje.

Straż rybacka dysponuje także odpowiednim sprzętem: łodzie, silniki, noktowizory, lornetki, latarki. A od 2014 właśnie, posiadają sprzęt, który pozwala sprawnie i szybko przeprowadzić kontrolę na wybranym akwenie.

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.