Sierp i młot znikną! Zostanie tylko gwiazda

Czytaj dalej
Fot. BIP Kożuchów
Filip Pobihuszka

Sierp i młot znikną! Zostanie tylko gwiazda

Filip Pobihuszka

Pomnik w Kożuchowie poświęcony 207 żołnierzom radzieckim poległym w lutym 1945 doczeka się remontu oraz kilku istotnych zmian w wyglądzie.

Kożuchowski ratusz szuka firmy, która wyremontuje pomnik poległych czerwonoarmistów. Oferty można składać do jutra, ale treść zamówienia w każdej chwili można podejrzeć w internecie. A w nim - dwie zasadnicze zmiany. Po pierwsze z obelisku zniknie symbol sierpa i młota, po drugie pojawi się nowa tablica z zupełnie nowym tekstem. Ten obecny mówi o bohaterskich żołnierzach, którzy „polegli w walce z faszyzmem o demokrację i wolność narodu polskiego”. Nowy napis ma brzmieć: „Tu spoczywa 207 żołnierzy Armii Czerwonej poległych w walce z Niemcami w lutym 1945 r.”. Pomnik zachowa za to czerwoną gwiazdę.

- Czy to w ramach ustawy dekomunizacyjnej? - pytam burmistrz Kożuchowa, Pawła Jagaska. - Nie, nie, nie! - stanowczo zaprzecza szef gminy. - Po prostu co roku staramy się jakąś cześć cmentarza wyremontować. Dwa lata temu odnowiliśmy te małe pomniki żołnierzy rosyjskich, w tamtym roku była nasza część, polski pomnik został wypiaskowany, odmalowany. A teraz to jest po prostu kontynuacja - wyjaśnia.

Jak podkreśla burmistrz, gmina nie ma w planach żadnych zabiegów w ramach szeroko pojętej dekomunizacji. - Żadna petycja mieszkańców do mnie nie dotarła, nikt się w tej kwestii nie zgłaszał, żeby zmieniać nazwy 22 lipca czy XXX-lecia PRL. Temat na razie zostawiamy. No, chyba że nas zmuszą - mówi.

Przypomnijmy, że w Nowej Soli całkowicie wyburzono pomnik poświęcony czerwonoarmistom. P. Jagasek nie uważa jednak, by przypadek Kożuchowa był aż tak kontrowersyjny. Bowiem tu w grę wchodzi pomnik na cmentarzu. Pod nowosolskim żadnych mogił nie było.

Podobnie jak w przypadku wcześniejszych remontów, pieniądze w całości pochodzą od wojewody. Jak czytamy w zapytaniu ofertowym, „wartość zadania nie przekracza 30 tys. euro”. Termin wykonania renowacji pomnika wyznaczono na 15 września.

Filip Pobihuszka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.