Sierp i młot znikną! Zostanie tylko gwiazda

Czytaj dalej
Fot. BIP Kożuchów
Filip Pobihuszka

Sierp i młot znikną! Zostanie tylko gwiazda

Filip Pobihuszka

Pomnik w Kożuchowie poświęcony 207 żołnierzom radzieckim poległym w lutym 1945 doczeka się remontu oraz kilku istotnych zmian w wyglądzie.

Kożuchowski ratusz szuka firmy, która wyremontuje pomnik poległych czerwonoarmistów. Oferty można składać do jutra, ale treść zamówienia w każdej chwili można podejrzeć w internecie. A w nim - dwie zasadnicze zmiany. Po pierwsze z obelisku zniknie symbol sierpa i młota, po drugie pojawi się nowa tablica z zupełnie nowym tekstem. Ten obecny mówi o bohaterskich żołnierzach, którzy „polegli w walce z faszyzmem o demokrację i wolność narodu polskiego”. Nowy napis ma brzmieć: „Tu spoczywa 207 żołnierzy Armii Czerwonej poległych w walce z Niemcami w lutym 1945 r.”. Pomnik zachowa za to czerwoną gwiazdę.

- Czy to w ramach ustawy dekomunizacyjnej? - pytam burmistrz Kożuchowa, Pawła Jagaska. - Nie, nie, nie! - stanowczo zaprzecza szef gminy. - Po prostu co roku staramy się jakąś cześć cmentarza wyremontować. Dwa lata temu odnowiliśmy te małe pomniki żołnierzy rosyjskich, w tamtym roku była nasza część, polski pomnik został wypiaskowany, odmalowany. A teraz to jest po prostu kontynuacja - wyjaśnia.

Jak podkreśla burmistrz, gmina nie ma w planach żadnych zabiegów w ramach szeroko pojętej dekomunizacji. - Żadna petycja mieszkańców do mnie nie dotarła, nikt się w tej kwestii nie zgłaszał, żeby zmieniać nazwy 22 lipca czy XXX-lecia PRL. Temat na razie zostawiamy. No, chyba że nas zmuszą - mówi.

Przypomnijmy, że w Nowej Soli całkowicie wyburzono pomnik poświęcony czerwonoarmistom. P. Jagasek nie uważa jednak, by przypadek Kożuchowa był aż tak kontrowersyjny. Bowiem tu w grę wchodzi pomnik na cmentarzu. Pod nowosolskim żadnych mogił nie było.

Podobnie jak w przypadku wcześniejszych remontów, pieniądze w całości pochodzą od wojewody. Jak czytamy w zapytaniu ofertowym, „wartość zadania nie przekracza 30 tys. euro”. Termin wykonania renowacji pomnika wyznaczono na 15 września.

Filip Pobihuszka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.