Aleksandra Gersz

Silne wstrząsy nad Pacyfikiem

Aleksandra Gersz

W weekend w Ekwadorze i Japonii doszło do silnych trzęsień ziemi. W Ameryce Południowej zginęło ponad 230 osób, po drugiej stronie Pacyfiku – 40.

Ostatnie dni były wyjątkowo ciężkie dla Japończyków i Ekwadorczyków zamieszkujących wybrzeża Oceanu Spokojnego. W Japonii i Ekwadorze, krajach leżących w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia, czyli strefie częstych wstrząsów i erupcji wulkanów, zatrzęsła się ziemia.

W sobotę wieczorem czasu lokalnego zachodnią część południowoamerykańskiego kraju nawiedziło największe trzęsienie ziemi od 1979 r. Epicentrum znajdowało się na głębokości 20 km, niedaleko największego miasta Guayaquil. Wstrząsy o sile 7,8 st. w skali Richtera były odczuwalne w całym Ekwadorze, a nawet w sąsiednich państwach: Kolumbii i Peru. W kraju pojawiło się też ryzyko tsunami, a władze ewakuowały zagrożone tereny.

To największa katastrofa w Ekwadorze od 40 lat

Wiceprezydent Ekwadoru Jorge Glas poinformował w niedzielę po południu, że zginęły aż 233 osoby, setki ludzi jest rannych. Dobę po trzęsieniu pod zawalonymi budynkami wciąż mogli się znajdować żywi ludzie. Prezydent Rafael Correa ogłosił stan wyjątkowy. Zmobilizowana została też armia – na miejsce wysłano 10 tys. żołnierzy.

Zachodni Ekwador został mocno zniszczony – runęły budynki, popękały ulice, a prądu zabrakło nawet w niektórych dzielnicach stolicy – Quito – położonej na północy kraju. Tymczasowo zamknięto także rafinerię w Esmeraldas, niedaleko epicentrum. Dramatyczna sytuacja panuje m.in. w Pedernales. – Nie było domu, który nie runął, zniszczone jest całe miasto. Niewiele możemy zrobić – mówił burmistrz Gabriel Alcívar. Groźnie było także w Mancie, w której runęła wieża kontroli ruchu lotniczego na lotnisku, oraz w Guayaquil, gdzie zawalił się most. Tysiące mieszkańców wielu miast, w tym Quito, opuściły swoje domy i z plecakami koczowały w nocy na ulicach.

Z kolei po drugiej stronie Pacyfiku w nocy z piątku na sobotę trzęsienie ziemi nawiedziło wybrzeża wyspy Kiusiu na południu Japonii. Drugie w ciągu dwóch dni – w czwartek w rejonie miał miejsce kataklizm o sile 6,4 st. w skali Richtera, który pozbawił wiele ludzi dachu nad głową, m.in. w miasteczku Mashiki. Zginęło dziewięć osób.

W Japonii w dwóch trzęsieniach ziemi życie straciło ponad 40 osób

Drugie trzęsienie ziemi, które podobnie jak wcześniej miało epicentrum niedaleko miasta Kumamoto, utrudniło jednak akcje ratownicze. Sobotnie wstrząsy były znacznie silniejsze – 7,3 st. w skali Richtera – i objęły większy teren niż poprzednio. Zginęły co najmniej 32 osoby, a w obu trzęsieniach rannych zostało blisko 2 tys. ludzi, w tym 200 ciężko. Liczba ofiar wciąż może się zwiększyć, bo pod gruzowiskiem mogą dalej znajdować się ludzie. BBC podało w niedzielę, że akcje ratowników były utrudnione ze względu na złą pogodę. Do odciętych od świata miejsc próbowały się dostać helikoptery.

Tysiące ludzi musiały uciekać z domów i spędziły noc na ulicach i w parkach. Bez dachu nad głową pozostało 250 tys. Japończyków. Wiele budynków jest zawalonych, blisko 200 tys. gospodarstw domowych było bez prądu. Na skutek trzęsień w niektórych rejonach powstały lawiny błotne, zniszczone są drogi, tory kolejowe i infrastruktura. Władze obawiają się kolejnych wstrząsów, które doszczętnie zniszczyłyby niektóre miejscowości.

Na szczęście bezpieczna jest elektrownia atomowa Sendai na Kiusiu. W Japonii nie było też zagrożenia tsunami.

Autor: Aleksandra Gersz

Aleksandra Gersz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.