Skąd wziąć 9 mln zł na ulicę?

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

Skąd wziąć 9 mln zł na ulicę?

Jarosław Miłkowski

To już pewne: rząd dołoży się do remontu dróg na północy lubuskiego. Da nam prawie 9,5 mln zł. To jednak kropla w morzu potrzeb, bo tylko na ul. Borowskiego w Gorzowie potrzeba aż 9 mln zł.

- Nasze drogi są w takim stanie, że cieszyć może remont każdego odcinka - mówi Adrian Ku-backi ze śródmieścia. Cieszy go, że miasto szykuje się do naprawy ul. Borowskiego. Zrobiony ma być 250-metrowy odcinek od skrzyżowania z ul. Drzymały i Wyszyńskiego do skrzyżowania z ul. Dąbrowskiego. - Tu jeździ się jak po wybojach, a już chodnikiem to praktycznie nie da się chodzić - dodaje.

Władze miasta też to dostrzegły i złożyły już w urzędzie wojewódzkim wniosek o pozwolenie na inwestycję (droga ma status wojewódzkiej). Szukają też pieniędzy. - Potrzeba 9 mln zł. Koszty są duże, ponieważ wyremontować w tym miejscu trzeba dwa mosty. Jeden na Kłodawce, a drugi na jej odnodze w pobliżu młyna - mówi prezydent Jacek Wójcicki. Wraz z remontem drogi i mostów na tym odcinku miałby też pojawić się nowy chodnik i oświetlenie LED-owe. Miasto chce, żeby w przebudowie drogi pomógł rząd.

Część pieniędzy już jest

Gorzowscy urzędnicy na państwowe pieniądze na pewno będą mogli liczyć w przypadku dwóch innych remontów. Wojewoda lubuski Władysław Dajczak zatwierdził właśnie listę dróg, które będą zrobione w ramach „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019”. To ciąg dalszy tego samego projektu, co popularne już schetynówki. Nazwa programu wprawdzie się zmieniła, ale zasady są te same: samorząd i rząd składają się na inwestycję po 50 proc., ale rząd nie może dać więcej niż 3 mln zł.

Będzie więcej

Takie pieniądze Gorzów dostanie na połączony remont ulic: Fabrycznej i Towarowej. Miasto dołoży ponad drugie tyle i za 6,65 mln przebuduje cały odcinek od dominanty aż po ul. Śląską. Co więcej, na skrzyżowaniu koło Szkoły Podstawowej nr 10 ma powstać rondo. To, że będą tu też nowe chodniki i lampy - jest oczywiste. Daty rozpoczęcia remontu jeszcze nie ma, ale jedno jest pewne - w tym sezonie dojazd na stadion żużlowy kibice będą mieli utrudniony...

Zwykle w ramach „schetynówek” remontowana była tylko jedna droga w jednym punkcie miasta. W tym roku będzie inaczej. Stało się tak, bo gmina Deszczno we współpracy z Gorzowem zgłosiła do remontu ul. Bratnią i przebudowę pętli autobusowej w Łagodzinie wraz z naprawą części ul. Sulęcińskiej. Na wszystkie te prace ma pójść w sumie prawie 1,5 mln zł.

- Ta droga to tragedia! - mówi o ul. Borowskiego Kamil Pomorski. Miasto chce wyremontować 250-metrowy odcinek trasy. W planie jest też kosztowna naprawa
Jarosław Miłkowski - Ta droga to tragedia! - mówi o ul. Borowskiego Kamil Pomorski. Miasto chce wyremontować 250-metrowy odcinek trasy. W planie jest też kosztowna naprawa dwóch mostków na Kłodawce.

Nie tylko Gorzów

Z rządowych pieniędzy wyremontowane mają być także inne drogi na północy regionu.
Gmina Lubiszyn dostanie 411 tys. zł dofinansowania (drugie tyle dołoży sama) na remont drogi w Kozinie. Z kolei gmina Kłodawa otrzyma 177 tys. zł na remont ul. Rzecznej i przebudowę pętli w Chwalęcicach.

Międzyrzecz dostanie prawie 1,9 mln zł na piąty już etap remontu ważnych ulic: Waszkiewicza i Świerczewskiego w centrum. W powiecie międzyrzeckim zrobiony będzie też odcinek drogi w Silnej (dofinansowanie: 725 tys. zł). Natomiast powiat strzelecko - drezdenecki dostał 1,137 mln zł na kolejny etap remontu al. Piastów w Strzelcach Kraj.

Zasady państwowej pomocy są jasne: żeby nie stracić dofinansowania, gminy muszą zrobić i rozliczyć remont do końca roku.
W sumie na odnowienie prawie 9 km dróg na północy regionu rząd przeznaczył na razie 9,5 mln zł.

Co jeszcze zrobią gminy?

Gorzów

Deszczno

Bogdaniec

Lubiszyn


Santok

Kłodawa

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.