Skarby uniwersytetu

Czytaj dalej
Fot. Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski

Skarby uniwersytetu

Leszek Kalinowski

Uniwersytet Zielonogórski wyszedł z murów i pochwalił się tym, co ma cennego. Dziś (13 czerwca) zaprasza do siebie 12 wydziałów. Atrakcji nie zabraknie.

- Nie miałem pojęcia, że takie cenne księgi są na naszym uniwersytecie! - przyznaje Paweł Jabłoński. - Co roku przychodzę na Festiwal Nauki i czegoś nowego się dowiaduję. Tym razem podszkoliłem swój niemiecki. No i rozwiązując test z historii, przypomniałem sobie najważniejsze wydarzenia.
- Ooo, tu wyczuwam guza - mówi Tadeusz Harlicki, naciskając pierś. - A wygląd tej skóry też jest niepokojący.
Piersi są sztuczne. Dwie z guzami i skórką pomarańczową, jedna - zdrowa. Stoisko wydziału lekarskiego i nauk o zdrowiu cieszy się dużą popularnością.

Magdalena Iwańska i Magda Szymczak tłumaczą, że nie tylko panie uczą się tu, jak mają same badać piersi. - 90 procent guzów wykrywają panowie - podkreślają studentki pielęgniarstwa. - Nic więc dziwnego, że tu też przychodzą.
Jan Szlempo i Paweł Wontor zapraszają do spojrzenia w...lustro. Studenci psychologii przeprowadzają eksperyment i chcą, byśmy się zastanowili nad sobą. Spędzamy z innymi wiele czasu. Sobie nie poświęcamy go za wiele. Dlaczego? Czas to zmienić.
- Jestem zachwycona, jak pięknie grają i śpiewają studenci instytutu muzyki - przyznaje Teresa Dobrzańska. - Ten jazzowy koncert był prawdziwą ucztą duchową. Ci artyści to prawdziwy skarb UZ.
Natomiast 9-letniego Dominika najbardziej zainteresowały pokazy sekcji sportowych AZS. To dla niego skarb UZ!

Ci, którzy nie mogli wczoraj uczestniczyć w Festiwalu Nauki, mogą zrobić to dziś. - Zapraszamy na wydział artystyczny, humanistyczny i pozostałe. Przygotowaliśmy ponad 20 wykładów, 60 warsztatów, pięć wystaw - mówi rzecznik UZ Ewa Sapeńko. - Zapraszamy grupy zorganizowane, ale także każdą zainteresowaną udziałem w festiwalu osobę. Nikt nie będzie się nudził.
Tylko wydział informatyki, elektrotechniki i automatyki spodziewa się ponad 700 gości. Tyle zapowiedziało wizytę w wydziałowych laboratoriach, a z wieloletnich doświadczeń wynika, że większość odwiedzających, to goście niezapowiedziani.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.