Skarby uniwersytetu

Czytaj dalej
Fot. Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski

Skarby uniwersytetu

Leszek Kalinowski

Uniwersytet Zielonogórski wyszedł z murów i pochwalił się tym, co ma cennego. Dziś (13 czerwca) zaprasza do siebie 12 wydziałów. Atrakcji nie zabraknie.

- Nie miałem pojęcia, że takie cenne księgi są na naszym uniwersytecie! - przyznaje Paweł Jabłoński. - Co roku przychodzę na Festiwal Nauki i czegoś nowego się dowiaduję. Tym razem podszkoliłem swój niemiecki. No i rozwiązując test z historii, przypomniałem sobie najważniejsze wydarzenia.
- Ooo, tu wyczuwam guza - mówi Tadeusz Harlicki, naciskając pierś. - A wygląd tej skóry też jest niepokojący.
Piersi są sztuczne. Dwie z guzami i skórką pomarańczową, jedna - zdrowa. Stoisko wydziału lekarskiego i nauk o zdrowiu cieszy się dużą popularnością.

Magdalena Iwańska i Magda Szymczak tłumaczą, że nie tylko panie uczą się tu, jak mają same badać piersi. - 90 procent guzów wykrywają panowie - podkreślają studentki pielęgniarstwa. - Nic więc dziwnego, że tu też przychodzą.
Jan Szlempo i Paweł Wontor zapraszają do spojrzenia w...lustro. Studenci psychologii przeprowadzają eksperyment i chcą, byśmy się zastanowili nad sobą. Spędzamy z innymi wiele czasu. Sobie nie poświęcamy go za wiele. Dlaczego? Czas to zmienić.
- Jestem zachwycona, jak pięknie grają i śpiewają studenci instytutu muzyki - przyznaje Teresa Dobrzańska. - Ten jazzowy koncert był prawdziwą ucztą duchową. Ci artyści to prawdziwy skarb UZ.
Natomiast 9-letniego Dominika najbardziej zainteresowały pokazy sekcji sportowych AZS. To dla niego skarb UZ!

Ci, którzy nie mogli wczoraj uczestniczyć w Festiwalu Nauki, mogą zrobić to dziś. - Zapraszamy na wydział artystyczny, humanistyczny i pozostałe. Przygotowaliśmy ponad 20 wykładów, 60 warsztatów, pięć wystaw - mówi rzecznik UZ Ewa Sapeńko. - Zapraszamy grupy zorganizowane, ale także każdą zainteresowaną udziałem w festiwalu osobę. Nikt nie będzie się nudził.
Tylko wydział informatyki, elektrotechniki i automatyki spodziewa się ponad 700 gości. Tyle zapowiedziało wizytę w wydziałowych laboratoriach, a z wieloletnich doświadczeń wynika, że większość odwiedzających, to goście niezapowiedziani.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.