Skażenie colą jest tak silne, że wody z kranu nie można pić nawet po przegotowaniu

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Agnieszka Drzewiecka

Skażenie colą jest tak silne, że wody z kranu nie można pić nawet po przegotowaniu

Agnieszka Drzewiecka

W środę, 9 grudnia pobrano do badań próbki wody z ujęcia w Ługach. Wyniki będą znane jutro. W poniedziałek wykryto tam bakterie z grupy coli. Doszło do znacznego skażenia wody, zawartość bakterii wynosiła 23 jednostki na 100 ml.

To skażenie na tyle silne, że sanepid wydał decyzję o całkowitym zakazie picia wody pochodzącej z tego ujęcia. Nie można jej pić nawet po przegotowaniu ani używać do mycia, a jedynie do spłukiwania sanitariatów.

Skażone ujęcie zaopatruje w wodę 200 osób, mieszkańców miejscowości Ługi i Ługi Niwy. Gmina dostarcza im teraz wodę pitną w pięciolitrowych butelkach. W beczkowozach rozwożona jest woda do celów gospodarczych. Sanepid już od poniedziałku, 7 grudnia dezynfekuje skażoną sieć i zbiorniki. - Zleciliśmy zbadanie wszystkich studzienek pod kątem obecności bakterii. Dzięki temu dowiemy się, czy skażenia nie spowodował na przykład ktoś, kto nielegalnie wylewa ścieki - mówi burmistrz Leszek Waloch.

Agnieszka Drzewiecka

Jestem dziennikarką gorzowskiej redakcji Gazety Lubuskiej, piszę o sprawach powiatu strzelecko - drezdeneckiego, a także o Gorzowie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.