Jarosław Miłkowski

Sklepikarze mogą zapłacić nawet 30 tys. zł kary

Sebastian Senyszyn Fot. Jarosław Miłkowski Sebastian Senyszyn jest inspektorem pracy w Gorzowie.
Jarosław Miłkowski

Sebastian Senyszyn z inspekcji pracy mówi nam o świątecznych kontrolach w sklepach.

W poniedziałek 15 sierpnia zamierzacie sprawdzać, czy właściciele sklepów nie łamią prawa i nie zatrudniają w tym dniu pracowników. Mamy z tym problem?
Od 2007 r. praca w święto jest niedozwolona. Od tego czasu zdarzają się sytuacje, że pracodawcy delegują do pracy swoich pracowników lub zawierają z nimi, tylko na ten dzień, umowy cywilno - prawne. W ten sposób próbują obejść ten przepis. Jeżeli człowiek przez cały tydzień wykonuje w sklepie określone czynności i nagle ma wykonywać tę samą pracę w takich samych warunkach na umowie cywilno - prawnej, to jest to próba obejścia prawa. Nic przecież nie zmieniło się w sposobie wykonywania pracy. Z roku na rok jest coraz mniej przypadków łamania prawa, bo coraz częściej pracodawcy sami decydują się stanąć za ladą.

Ile jest przypadków łamania prawa w naszym regionie?
Kilkadziesiąt w ciągu roku.

Ile sklepów zamierzacie sprawdzić w poniedziałek?
Wszystko zależy od tego, ile sklepów będzie otwartych. Zajedziemy sprawdzić, czy pootwierane są duże placówki handlowe oraz do mniejszych sklepów w małych miejscowościach. Jeśli sklepy będą otwarte, któryś z inspektorów może je odwiedzić, by sprawdzić, czy to pracodawca sprzedaje czy też wykorzystuje do tego pracownika. Te kontrole będą i w Gorzowie, i w całej północnej części regionu. One będą wyrywkowe.

Co może zrobić pracownik, jeśli pracodawca chce nakazać mu pracę w dniu, w którym jest to zabronione?
Najlepiej taki przypadek zgłosić do nas telefonicznie (numer: 95 722 32 96) lub przez internet (zielonagora.pip.gov.pl). W tym drugim przypadku trzeba kliknąć w pole: skargi, a w nim np. zaznaczyć, że nie wyraża się zgody, że kontrola jest inicjowana. Wtedy zareagujemy na zawiadomienie.

Jaka kara czeka pracodawcę, który łamie prawo?
Kodeks pracy za naruszenie przepisu „kto będąc pracodawcą, narusza przepisy o czasie pracy” określa karę grzywny w wysokości od 1 tys. do 30 tys. zł. Inspektor pracy może nałożyć karę do 5 tys. zł. Wyższe kary orzeka sąd.

Zakaz pracy w placówkach handlowych w święta dotyczy pracowników zatrudnionych na umowę o pracę. Nie mogą oni pracować 1 stycznia (Nowy Rok), 6 stycznia (Trzech Króli), pierwszy i drugi dzień świąt wielkanocnych, 1 maja (święto pracy), 3 maja (święto narodowe), pierwszy dzień Zielonych Świątek, Boże Ciało, 15 sierpnia (Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny), 1 listopada (Wszystkich Świętych), 11 listopada (Święto Niepodległości), 25 i 26 grudnia (święta Bożego Narodzenia).

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.