Skrót informacji ze świata. Obama: Trump nie będzie prezydentem

Czytaj dalej
Fot. geralt/Pixabay
AIP

Skrót informacji ze świata. Obama: Trump nie będzie prezydentem

AIP

Rosja drażni Turcję i testuje NATO

Napięcie między Rosją a Turcją osiągnęło niebezpieczny poziom po tym, jak oba kraje zaczęły wspierać militarnie walczące ze sobą strony konfliktu w Syrii. Specjaliści mówią nie tylko o możliwości konfrontacji Moskwy i Ankary, padają słowa o groźbie rozpętania globalnego konfliktu, kolejnej wojny światowej. Rośnie napięcie nie tylko wśród zachodnich dyplomatów, niepokoją się także dowódcy NATO, bo konflikt Rosji z Turcją zagraża sojuszowi. Jeden z natowskich oficjeli powiedział, że podobnie jak było to z krajami bałtyckimi, tak i teraz Rosja testuje sojusz, chce przekonać się, czy NATO stanie za Turcją w przypadku konfliktu z Rosją. A prezydent Władimir Putin najwyraźniej chce doprowadzić do osłabienia pozycji tureckiego przywódcy Recepa Tayyipa Erdogana.

Obama: Trump nie będzie prezydentem

Republikański kandydat w wyścigu do Białego Domu nie zostanie prezydentem, bo jest to „poważna robota” –_oświadczył Barack Obama, któremu kadencja kończy się za 11 miesięcy. Obama dodał, iż wierzy w rozsądek amerykańskich wyborców. Sondaże jednak sprzyjają jak na razie miliarderowi, który liczy na nominację swojej partii.

Chińskie rakiety na spornej wyspie

Chiny rozmieściły nowoczesne baterie rakiet do obrony powietrznej na terenie spornych wysp na Morzu Południowochińskim. Informację taką podały źródła amerykańskie oraz tajwańskie. Zdaniem prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy taki krok zwiększy i tak już wysoki poziom napięcia w tej części świata. Rzecznik tajwańskiego resortu obrony generał major David Lo powiedział Reutersowi w środę, że baterie rakietowe rozmieszczono na Woody Island. Wyspa ta wchodzi w skład archipelagu, który od ponad czterech dekad pozostaje pod zarządem Pekinu, a do którego prawo roszczą sobie również Tajwan i Wietnam. Rozmieszczenie rakiet przez Chińczyków potwierdziły także amerykańskie źródła wojskowe. Pekin nie skomentował tych doniesień.

AIP

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.